Tüketim Alışkanlıklarını Değiştiren Teknoloji: Yapay Zeka

Hızla ilerleme kat eden teknolojiyle birlikte gelişen yapay zeka, insanların hayatındaki pek çok alanda kendisini göstermekte. Etkisini günden güne arttıran yapay zeka, tüketim alışkanlıklarımıza da yön veriyor. Tüm bunlarla birlikte tüketici kavramı da değişime uğruyor.

Tüketim Alışkanlıklarını Değiştiren Teknoloji: Yapay Zeka

Dünya genelinde yapay zeka, uzun yıllardır tercih edilen teknoloji haline geldi. Coğrafi sınırların aşılması ile firmalar teknolojinin faydalarından, bireylerden daha çok yararlanıyor. Ürünlerini yapay zeka teknolojileriyle pazarlamayla birlikte, müşterilerin önüne her aşamada neredeyse zorla sunmaya başladı.

Firmalar Yapay Zekayı Müşterilerinin Önüne Sunuyor

Firmalar bu sayede ısrarcı pazarlamacı gibi ürününü, haber siteleri veya sosyal medyada gezinen bireylerin önüne her an sanki acil ihtiyaçmışçasına farklı ambalajlarda sunmakta. Bu sunumları gerçekleştirirken bireyin daha önceki tercih veya söylemlerden geliştirdiği algoritmadan yararlanılıyor.

Yapay zeka teknolojisiyle bireylerin beğenilebileceği, ilgilenebileceği ürünler karşısına çıkarmakta. Hatta alışveriş siteleri kullanıcıların tercih edeceği ürünleri algoritmalar ile reklam panolarına yerleştirmekte, kampanya gibi ilgi çekici başlıklar ile ürünü satmada ısrarcı oluyor.

Yapay Zeka, İnsanların Tüketim Alışkanlıklarının Değişmesinde Büyük Rol Oynuyor

İnternet üzerinden satın alınabilecek ürünlerin olması, kolaylık sağlanması ile cazip gözükürken, yapay zeka bireylerin beğeni, tercih ve algılarını belirleyerek kimi zaman da yönlendirerek tüketim alışkanlıklarını değiştirmesinde rol oynamakta.

Almanya'da yapay zekanın toplumsal etkisi üzerine araştırmalar gerçekleştiren Dr. Wilhelm Bielert yaptığı açıklamada, insanların hizmet ve ürünlere tüketme şekline yapay zeka tarafından yön verildiğini söyleyerek "Yapay zeka destekli kişiselleştirilmiş sohbet robotları, öneriler ve sanal asistanlar, insanların alışveriş yapmasına, bilgi bulmasına ve satın alma şeklini değiştirmekte." açıklamasında bulundu.

Bielert, yapay zekayı olumsuz ve olumlu olmak üzere iki yönlü olduğunu belirterek " Yapay zekanın olumlu tarafı, müşteriler ürünleri bulma konusunda yardımcı olmakta. Olumsuz tarafı ise; tüketicileri etkilemek için kaynaktır." açıklamasında bulundu.

İhtiyaç Anlayışındaki Değişimler

İnternet teknolojisinin özellikle 21. yüzyılın başından itibaren hızla yaygınlaşması ile birlikte bireylerin tüketim alışkanlıkları da belirgin bir şekilde değişikliye uğradı. Yapay zeka teknolojileri ve gelişen algoritmalar bireylerin tüketim alışkanlıklarını değiştirmesine hatta bazılarına göre insan ihtiyacı olmayan ürünlere ihtiyaçmış gibi yönlendirmeye başladı.

Tüketim alışkanlıklarını değiştirmesine ve ihtiyaca dönüştürmenin şirketlerin bir politikası olup olmadığının sorulması üzerine Bielert, bunun algoritmalar ile yapılandırılmasına bağlı olduğunu, algoritmalar aracılığı ile sürdürülebilir hedeflere öncelik verilirse yapay zekanın bu anlamda yardımcı olacağını belirtti.