Sosyal Devlet 65 Yaş Üstü Aylığı 8bin TL Yatırıyor!

PTT şubelerinden yapılan ödemeler ile hak sahibi 65 yaşını aşmış ve şartları tutan kişiler 2023 yılında zamlı olarak yaşlı aylıklarını alacaklar. Yaşlılık aylıklarını alacak olan kişiler doğum tarihlerinin son rakamına göre planlanan günlerde hak ettikleri aylık miktarlarını PTT şubelerinden nakit olarak çekebilecekler. Bu tarihler ve günler haberimizin ilerleyen bölümünde açıklanmıştır…

Sosyal Devlet 65 Yaş Üstü Aylığı 8bin TL Yatırıyor!

Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızın yanında olan ve sosyal yardımlar ile sosyal devlet gerekliliklerini yerine getiren devlet kurumları pek çok alanda yardımları planlamaktadır. Özellikle son zamanlarda enflasyon sebebi ile ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaşlarımızdan yardıma muhtaç olanlar için çeşitli düşünceler geliştirilmektedir. En çok yardıma muhtaç olan kesim ise belli bir yaş üzerinde olan ve çalışamayacak durumda olan yaşlılarımızdır. Son asgari ücrete gelen düzenleme ile birlikte, yaşlı aylığının da zamlı olarak Mart ayı ödemelerine yansıyacağı belirtilmiştir.

Yaşlı Aylığının Alanlar Dikkat!

Yaşlı aylığı 3 ayda bir ödeme ile hak sahiplerine verilmektedir. Bir yılda 4 kez ödeme sağlanmaktadır. Devletimiz bünyesinde bulunan Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu işlemler yürütülmektedir. Gelen zamlar ile birlikte ödeme yapılacak olan rakamın ne kadar olacağı merakla beklenmektedir. İncelendiğinde en önemli kriterin herhangi koşulda hiçbir yerden gelir elde edilmemesi ön planda görülmektedir. İlk kez başvuruda bulunacak kişiler nereye başvuru yapacaklar ve ne kadar ödeme alacaklar, hali hazırda maaş alanların maaşları ne kadar olacak, bütün bu sorular merak konusu ve cevapları beklenmektedir.

paradk-rdvb-cover.jpg

Öncelikli olarak yaşlı aylığına müracaat edecek olan kişilerin 65 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Herhangi bir kurumda çalışmıyor olmak ve önceki yıllarda çalışmalara istinaden yine her hangi bir emekli aylığı hakkının olmaması gerekmektedir. Sosyal sigortalar kurumu, emekli sandığı, bağkur gibi kurumlardan gelir elde edilmemesi gerekmektedir. Hali hazırda emeklilik şartlarını yerine getirmek için prim ödemesinin yapılmıyor olması gerekmektedir. Bu şartlara haiz olan ve hiçbir yerden geliri olmayan, yardıma muhtaç ve 65 yaşını aşmış vatandaşlar bahsi geçen yaşlılık aylığına müracaat edebilmektedirler.

Yaşlı Aylığı Alacak Olan Kişiler İçin Şartlar Ve Kriterler Nelerdir?

Yaşlılık maaşını hak etmiş olan hak sahipleri, onay geldikten sonra ve maaş ödemesini hak ettikten sonraki ilk maaşlarını ziraat bankası şubelerinden tahsil edebilmektedirler. Ardından hak edilen diğer aylıklarını PTT şubeleri vasıtası ile tahsil edebilecekler. Yaşlılık maaşı ödemelerine hak kazanan kişilerin son zamlar ile, asgari ücret zammının ardından güncel koşullar ile aylık olarak 1997 tl ve 3 aylık olarak 5991 tl olması öngörülmektedir.

Yaşlı aylıklarının ödemelerini devlet yılda 4 döneme ayırmıştır, yılın çeyreklerinde yapılan bu ödemeler hangi aylarda yapılmakta? Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında yapılan ödemelerin ilki zamlı olarak önümüzdeki mart ayı içinde hesaplara geçecektir. Hak sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız mart ayı itibari ile zam görmüş hali ile ilk kez aylıklarını alacaklar.

Yaşlı aylıklarının ödemeleri hak sahibi olan kişilerin doğum tarihlerine göre yapılmaktadır. Doğum tarihlerinin son rakamı 0 ile 5 arasında olanlar belirlenen ödeme aylarında, ayın 5 ci gününde ödeme alır, 1 ile 6 arasında olanlar belirlenen ödeme aylarında, ayın 6 cı gününde ödeme alır, 2 ile 7 arasında olanlar belirlenen ödeme aylarında, ayın 7 ci gününde ödeme alır, 3 ile 8 arasında olanlar belirlenen ödeme aylarında, ayın 8 ci gününde ödeme alır, 4 ile 9 arasında olanlar belirlenen ödeme aylarında, ayın 9 cu gününde ödeme alırlar.