Sony Piyasanın Lider Olarak Farkı Açıyor! Samsung’a Resmen Tur Bindiriyor!

Sony Piyasanın Lider Olarak Farkı Açıyor! Samsung’a Resmen Tur Bindiriyor!

Sony'den sonra, iki işletme arasındaki mesafe büyüyor gibi görünse de, Samsung hala pazarın en büyük ikinci CMOS görüntü sensörleri tedarikçisi konumunda. Sony ve Samsung, 2022'nin üçüncü çeyreğinde pazar payı açısından Omnivision, Onsemi ve GalaxyCore'un önünde. Bildirildiği üzere, araştırma şirketi Omdia tarafından yapılan bir pazar araştırmasına göre Sony, üçüncü çeyrekte %51,6 pazar payıyla CMOS görüntü sensörlerinin en büyük tedarikçisi oldu. Samsung ise pazarın yalnızca %15,6'sına sahip olmasına rağmen 2 numaralı sağlayıcı konumuna yükseldi. Omnivision, Onsemi ve GalaxyCore'un payları sırasıyla %9,7, %7,0 ve %4,0 oldu. Altıncı sıra %3,8 pay ile SK Hynix'e gitti.

Samsung Rakamlarda Düşüş Yaşadı

Samsung'un CMOS görüntü sensörlerinin satışlarının önceki çeyreklerde 800-900 milyon dolardan 2022'nin üçüncü çeyreğinde 740 milyon dolara düştüğü söyleniyor. Piyasa gözlemcileri, Sony'nin başarısına katkıda bulunan faktörlerden birinin Japon elektronik devinin Xiaomi 12X Ultra gibi ürünler için sipariş aldı. 2021'in ortalarında Sony, CMOS görüntü sensörü pazarının %46'sına, Samsung ise pazarın %29'una sahipti. Piyasa gözlemcilerine göre Sony, rakipleriyle arasındaki farkı kapatıyor gibi görünüyor. Yaklaşan iPhone 15 serisi için Sony'nin Apple CMOS görüntü sensörlerini de sunması bekleniyor, bu da onu daha da ileriye götürebilir.

Sony'nin Yeni Teknolojisi ile Akıllı TV'ler Korsan İçerikleri Oynatamayacak

Sony, korsanla mücadelede yeni bir yöntem buldu. Japon teknoloji devi akıllı TV ve medya oynatıcılarda korsan film, dizi ve maç yayını gibi içeriklere erişilmesine olanak sağlayan uygulamaların çalıştırılmasını engelleyecek yeni bir patent aldı. Söz konusu patentin açıklamasında sistem düzeyinde çalışan bir izleme yazılımından bahsediliyor. Bu yazılım korsan internet kaynaklarının URL'leri ve IP adreslerini içeren bir veritabanına sahip olacak. Kullanıcı kara listede yer alan korsan bir hizmetten içerik açar açmaz sistem bunu engelleyebilecek. Bir diğer önlem de videonun çözünürlüğünü düşürerek veya periyodik olarak duraklatarak izleyiciye rahatsızlık vermek. Sony'nin korsan içerik tüketimini engellemek için düşündüğü bu teknoloji şimdilik patent aşamasında.

Önceki ve Sonraki Haberler