Samsung’un İşlemcisi Beklenmeyen Bir Çıkış Yaptı! Snapdragon 8 Gen 2’nin Pabucu Dama Atıldı!

Samsung’un İşlemcisi Beklenmeyen Bir Çıkış Yaptı! Snapdragon 8 Gen 2’nin Pabucu Dama Atıldı!

Basemark'ın Vitro GPU testlerinde, Samsung'un Exynos 2200 CPU'su Snapdragon 8 Gen 2'den daha iyi performans gösteriyor. Cep telefonlarında işlemciler çok önemlidir. Son yıllarda Exynos yongaları ile Samsung da bu süreçte aralarında Qualcomm ve MediaTek'in de bulunduğu diğer işlemci üreticilerinin arasına katıldı. Uzun süredir bazı modellerinde Exynos işlemcileri kullanan Samsung, yeni CPU'su ile Snapdragon 8 Gen 2'yi geçmeyi başardı.

Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 2'yi Geçmeyi Başardı

Işın izleme teknolojisi, son zamanlarda işlemcilerin mobil oyun performansını büyük ölçüde geliştirmesini sağladı. Nispeten yeni bir sistem olmasına rağmen ışın izleme teknolojisi yakında tüm amiral gemisi işlemcilerde yer alacak. Exynos 2200 CPU ile Samsung, bu alanda liderliği ele geçirdi. Basemark'ın Vitro GPU testlerinde, Samsung Exynos 2200 işlemci, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2'den daha iyi performans gösterdi. Vitro GPU testlerinin, mobil grafik işlemcilerin 3D video oyunlarını işlerken ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirdiğini belirtmek gerekir. Her zaman kusursuz sonuçlar vermese de bu karşılaştırmalar bize işlemciler hakkında genel bir fikir veriyor. Bu testlerde Exynos 2200 ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 teste tabi tutuluyor. Her iki CPU'nun da aynı teknolojiyle uyumlu olmasına rağmen, Vulkan API'sini ve ışın izlemeyi etkinleştirmek için farklı donanımlar kullanıyorlar. Exynos 2200'deki RDNA 2 mimarisi ve Xclipse 920 GPU için Samsung, AMD ile ortaklık kurdu. Ancak Qualcomm, kendi Adreno 740 GPU'suna ışın izleme özellikleri ekledi.

Karşılaştırmanın Sonucu Beklenmedik Oldu

Test sonuçlarına baktığımızda ise beklenmedik bir şekilde yeni nesil Exynos 2200, mevcut Snapdragon amiral gemisi 8 Gen 2’den daha yüksek ortalama rakamlar sunuyor. Diğer yandan ise Snapdragon 8 Gen 2 en yüksek FPS değerlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak Snapdragon’un aynı zamanda sahip olduğu düşük FPS rakamları bu sonucu doğurmuş durumda. Bu tür testler tabi ki yanıltıcı olabiliyor ve tek bir noktaya odaklanıyor. Bu yüzden kesin bir galibiyetten söz edemesek de Exynos 2200’ün son dönemin popüler işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2’yi geride bırakması yine de etkileyici olarak görülebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler