Microsoft, Amazon ve Büyük Teknoloji Firmaları Tam Tamına 60 Binden Fazla Kişiyi İşten Çıkarıyor!

Kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle bir dizi büyük işten çıkarmayla karşı karşıya kalan teknoloji sektörü şu anda bir kriz yaşıyor.

Microsoft, Amazon ve Büyük Teknoloji Firmaları Tam Tamına 60 Binden Fazla Kişiyi İşten Çıkarıyor!

Durumun ciddiyeti, teknoloji şirketlerinin 60.000'den fazla işçiyi işten çıkarmış olması gerçeğiyle kanıtlanıyor. Yaklaşık 10 yıllık boğa piyasası, her şey aniden değişene kadar internet devleri tarafından yönetiliyordu. Yöneticiler, siparişlerin kayması teknoloji şirketlerinin karlılığı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olsa bile giderlerden tasarruf etmeye çalışıyor. Bu durumda işten çıkarmalar kaçınılmazdır.

Amazon 18 Binden Fazla Kişiyi İşten Çıkardı

18 Ocak'tan bu yana Amazon 18.000'den fazla işçiyi işten çıkarmaya başladı ve bu sayının yıl boyunca artması bekleniyor. Bu işten çıkarmalardan etkilenen çalışan sayısı, Amazon'un 28 yıllık tarihindeki en yüksek çalışan sayısı olacak. Benzer bir şekilde Microsoft, işten çıkarmalar yoluyla işgücünü %5 veya 11.000 çalışan azaltacağını açıkladı. İşten çıkarmalar, enflasyonun kontrolden çıktığı, ekonominin yavaşladığı ve olası bir ekonomik durgunluk endişesinin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Neredeyse tüm teknoloji sektörü çalışanları işten çıkarmaya başladı. Bu işten çıkarmalar 60.000'den fazla insanı etkiledi.

Daha önce de belirtildiği gibi, Amazon ve Microsoft genelinde 29.000 çalışan işini kaybetmeye başladı. Google'ın ana şirketi olan Alphabet şimdiden 230 çalışanını kaybetti, ancak daha fazlasının da geleceği kesin. Crypto.com, 500 çalışanının veya personelinin beşte birinin işten çıkarılacağını açıkladı. Farklı bir kripto endüstrisi devi olan Coinbase, 2000 çalışanını işten çıkarıyor. Bulut tabanlı bir yazılım sağlayıcısı olan Salesforce, bu ayın başlarında 7.000 çalışanını işten çıkaracağını ve operasyonlarını biraz azaltacağını açıklamıştı. Ek olarak 11.000 çalışan Facebook'un ana şirketi olan Meta'dan ayrılıyor.

Apple İşten Çıkarma Duyurusu Yapmayan Tek Şirket

Tüm bunlar sadece buzdağının görünen kısmı. Tesla, Snap, Netflix ve Shopify gibi daha birçok firma işten çıkarmaları onaylamış ve gerçekleştirmiş durumda. İşten çıkarma sürecine başlamayan teknoloji firmaları da var ve en büyükleri Apple. Firma şimdiye kadar işten çıkarma gerçekleştireceğini duyurmadı. Bunun nedenini anlamak için ise firmanın yapmış olduğu işe alımlara bakmak gerekiyor. Apple, diğer firmalar gibi son yıllarda çok fazla işe alım gerçekleştirmedi. 2016’dan beri yaklaşık yıllık yüzde 6 oranında işe alım gerçekleştirdi ve bu diğer firmalar ile kıyaslandığında oldukça az.