İlk OLED MacBook Tarihi Sonunda Verildi! Tüm Detaylar Açıklandı!

İlk OLED MacBook Tarihi Sonunda Verildi! Tüm Detaylar Açıklandı!

Apple, OLED ekrana sahip ilk MacBook modeli için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2024'ün sonlarına doğru geleceğini söylerken, ekran uzmanı Ross Young, 2024'ün ilk yarısında piyasaya çıkacağını tahmin etti.

OLED Ekranlı MacBook Modeli 2024 Yılında Gelecek

Apple, geçmişte MacBook modellerinde IPS LCD panelleri kullanmıştır. Ardından, IPS LCD'nin daha modern bir yinelemesi olan miniLED'e dönüştü. iPhone X'ten önce, OLED teknolojisi ilk olarak Apple Watch'ta tanıtıldı. iPad'lerde veya MacBook'larda henüz önerilen seçenek değildir. Apple'ın 2023 ile 2026 yılları arasında tamamen OLED ekranlara geçiş yapması bekleniyor. Ross Young'a göre 13 inç OLED MacBook'un 2024'te piyasaya çıkması planlanıyor. Kuo, tweet'lerinde çıkış tarihinin belirsiz olduğunu belirtti. Daha önce Apple ürünlerinin teslimat tarihlerini tahmin eden Ross Young'a göre OLED ekranlı yeni 13 inç MacBook Air, 11 inç iPad Pro ve 12.9 inç iPad Pro modellerinin tümü 2024'te satışa sunulacak. Kaynağa göre, her üç cihaz da iki katman kırmızı, yeşil ve mavi emisyona sahip "çift yığınlı" OLED ekranlara sahip olacak. Bu, daha az güç tüketirken parlaklığı artıracaktır. Apple'ın OLED ekranlı dizüstü bilgisayarların yanı sıra pazara hakim olmayı planladığı da iddia ediliyor. MacBook'larda miniLED'in yerini alacak olan OLED teknolojisi, Kuo'ya göre daha ince ve hafif olduğundan alternatif tasarımlar mümkün olacak.

Laptoplar İçin OLED Ekran Geliştirildi

Alınan bilgilere göre, Samsung'un dizüstü bilgisayarlar için tehlikeli mavi ışığı büyük ölçüde ortadan kaldıran yeni bir OLED panelini piyasaya sürüldü. Samsung'a göre dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak yeni OLED ekranlar, mavi ışık spektrumunu en az %70 oranında azaltacak. Gen 2 LBL teknolojisinin, iddiaya göre son teknoloji organik malzemeleri ve son teknoloji yapay zekayı kullandığı iddia ediliyor. Görüntüyü tamamen sarı tonla kaplayan yazılım tabanlı mavi ışık filtrelerinin aksine, Samsung'un Gen 2 LBL teknolojisi, görüntü kalitesinden veya renk doğruluğundan ödün vermeden mavi ışığı önemli ölçüde bastırır.

Önceki ve Sonraki Haberler