Google Yeni Bir Hamleyi Duyurdu! Bluetooth Teknolojisini Kullanıp Cihazların Arasından Mesafe Ölçülecek!

Teknolojide dünya lideri olan Google ilgi çekici bir girişim geliştiriyor. Ortaya çıkan malzemeye göre, şirketin son girişiminin Bluetooth teknolojisini kullanan cihazlar arasındaki mesafeyi tahmin etmeyi mümkün kılacağı bildiriliyor.

Google Yeni Bir Hamleyi Duyurdu! Bluetooth Teknolojisini Kullanıp Cihazların Arasından Mesafe Ölçülecek!

Büyüleyici bir aygıt, yakında kulaklık, klavye ve fare gibi diğer birçok elektronik öğeye de güç sağlayan Bluetooth teknolojisiyle güçlendirilebilir. Bu Google çabası, Android Açık Kaynak Projesi'ne eklenen kodlarla netleştirilir.

Google, Cihazların Mesafelerini Ölçmek İstiyor

Google'ın merak uyandıran Bluetooth deneyi, Mishaal Rahman'ın ortaya çıkardığı Android Açık Kaynak Projesi kodlamasında gösteriliyor. Google, Bluetooth Mesafe Ölçümü API'sini geliştiriyor gibi görünüyor. Söz konusu teknoloji, yaklaşık bir değerle makul kullanımlar sağlayabilir, ancak gerçekten gerçek sonuçlar üretmesi pek olası değildir. Bahsedilen API, açıklamasına göre, Bluetooth RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) teknolojisini kullanacaktır.

Android 14 ile birlikte hayatımızın bir parçası olma ihtimali yüksek olan bu işlevsellik, işletmenin başlattığı yeni cihaz bulma hizmetini de ateşleyebilir. Bluetooth teknolojisinin mesafeyi doğru bir şekilde ölçüp ölçemeyeceğini test edelim.

1400x1050google-bluetooth-ile-cihazlarin-arasindaki-mesafeyi-olcecek.jpg

Google, Kendi AirTag Cihazını Oluşturmaya Başladı

Apple'ın yeni ürün takip modeli AirTag, şirketin servisleri ve yazılımları ile uyumludur. 2021'de ilk tanıtımı yapıldı. Anahtarlar, cüzdanlar ve diğer nesneler, öğenizi taşıdığınızda veya kaybettiğinizde sizi uyaran AirTag ile izlenebilir. AirTag, iOS'ta Apple'ın "Find My" uygulamasıyla çalışır.

Google Ek Olarak Benzer Bir Ürün Geliştiriyor

Piyasaya çıkacak Google ürünlerine dair sızıntılar paylaşan bir kaynak, bazı ürünlerin kodundan Google'ın kendi AirTag cihazını geliştirdiğini tespit etti. Kuba Wojciechowski isimli Twitter kullanıcısı, "grogu" kod adı altında AirTag benzeri bir ürün geliştirildiğini ve bunun bir eşya takip cihazı olduğunu söyledi. Son zamanlarda bu tür takip cihazlarının kötüye kullanımı oldukça artmış durumda. Örneğin geçtiğimiz aylarda, ABD'nin Arkansas Eyaleti’nde yaşayan bir kadının arabasına AirTag yerleştirilmiş ve gizlice takip edilmişti. ABD'de yaşayan Lübnan asıllı model Brooks Nader ise Apple'ın AirTag cihazı ile gizlice takip edildiğini duyurmuş ve böyle bir ürün çıkardığı için Apple'a sitem etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler