Galaxy S23 Ultra’nın sensörü 200MP ISOCELL HP2 ile tanışın!

Galaxy S23 serisi hakkında artık yeni bir bilgi daha biliniyor. Merakla beklenen serinin Ultra modelinin kamera sensörü oldukça dikkat çekiyor. İşte detaylar...

Galaxy S23 Ultra’nın sensörü 200MP ISOCELL HP2 ile tanışın!

Teknoloji şirketi Samsung, 1 Şubat 2023 tarihinde merakla beklenen Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni model Galaxy S23 serisini tanıtacak. Bu serinin üst düzey modeli olan Galaxy S23 Ultra’da daha önce de tahmin edildiği gibi 200MP ISOCELL HP2 sensörünün kullanılması bekleniyordu. Şimdi ise merakla beklenen bu kamera sensörü resmi olarak tanıtıldı. İşte kamera sensörüne ilişkin ayrıntılar...

ISOCELL HP2 kamera sensörü özellikleri

Resmi olarak tanıtılan ISOCELL HP2'nin özelliklerine bir göz atalım.

Samsung’un cihazlarında yer verdiği gelişmiş piksel bağlama teknolojisi Tetra2pixel ile sensör, düşük ışıklı bir ortamdayken, 16 komşu pikselden dördünü bağlayarak 1.2μm 50 MP veya 2.4μm 12.5 MP görüntü sensörüne dönüşür. Daha dolgun 8K video için, yaklaşık 33 MP çözünürlükte ISOCELL HP2, kırpmayı en aza indirerek ve sahnenin daha fazlasını yakalamak için 1.2μm 50 MP moduna geçer.

Saniyede 30 karede 8K çekim yapmak, daha büyük piksel boyutuyla birlikte geniş kapsamlı görüş alanı sunan sinematik videolar üretebilmeyi sağlar. Markanın yeni Çift Dikey Transfer Kapısı (D-VTG) teknolojisi, parlak ışıklı ortamlardan yıkanmış resimleri önemli ölçüde azaltarak bir iyileştime sağlıyor.

galaxy-s23-ultranin-sensoru-200mp-isocell-hp2-ile-tanisin-2.jpg

Sensörün düşük ışıklı ortamlarda odaklama sağlamak için 200 milyon pikselin tamamını kullanmasına izin veren Super QPD özelliği mevcut. Bol miktarda odaklama aracısı, daha hızlı otomatik odaklama sağlıyor. Hem yatay hem de dikey desenleri tanımak için dört bitişik piksele göre gruplandırılıyor.

Samsung, ISOCELL HP2 ile daha iyi HDR performansı için piksel düzeyinde alınan analog sinyale iki ayrı dönüşüm değeri uygulayan 50 MP modunda ilk defa DSG özelliğini getiriyor. Smart-ISO Pro HDR çözümü, farklı ISO okuma seviyelerini tek bir pozlamadan birleştirebiliyor. Kameranın HDR’de 60 fps (kare) videoda 12,5 MP görüntü ve 4K çekmesine olanak tanıyor.

Şirket, ISOCELL HP2 kamera sensörünün seri üretime girdiğini duyurdu. Bu nedenle Şubat ayında tanıtılacak olan Galaxy S23 Ultra’da yer alacağını kesinlikle söylenebilir.