FBI’a Siber Saldırı Şoku: Kim Düzenledi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal soruşturma bürosu bilinen adı ile FBI’ın bilgisayar ağlarına yönelik siber saldırı düzenlendiğini ve büronun saldırıyı kontrol altına almaya çalıştığını açıkladı.

FBI’a Siber Saldırı Şoku: Kim Düzenledi?

Amerikan medyasında açıklamalarda bulunan FBI kaynakları son günlerde büronun bilgisayar ağlarına bir siber saldırı ve erişim çabası olduğunu doğruladı. İsmini açıklamak istemeyen FBI yetkilisi büronun bu saldırıyı kontrol altına almaya çalıştığını sözlerine ekledi.

CNN’e Konuştu

Amerika’da yayın yapan CNN televizyonuna açıklamalarda bulunan ve konu ile ilgili bilgi veren ancak isminin açıklanmasını istemeyen FBI yetkilileri, korsanların büroda bulunan çocuk istismarı görüntülerine ve soruşturmalarda kullanılan bilgisayar sistemlerine ve verilere eriştiğini aktardı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan FBI yetkilisi siber korsanların saldırısından en çok etkilenen birimin ise FBI (Federal Soruşturma Bürosu)’ın en büyük ve yüksek profile sahip olan ofislerinden birisi olan FBI New York Saha Ofisi olduğunu aktardı.

Resmî Açıklama Doğruladı

FBI tarafından yapılan basın açıklaması ise siber korsanların yaptığı faaliyeti doğrular nitelikteydi, açıklamada FBI’ın yaşanan olaylardan haberdar olduğunu ve olaylar ile ilgili ek bilgiler ve sorumluların yakalanması için gerekli çalışmaların sürdüğü aktarılırken. Olayın kontrol altına alındığını ve yaşananın münferit bir olay olduğunu açıkladı. Konu ile ilgili daha fazla detay aktarılmayacağını bunun sebebinin ise soruşturmanın devam ettiğini yaptığı basın açıklamasında duyuran FBI kaybolan ya da ele geçirilen veriler ile ilgili olarak herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Daha Öncede Olmuştu

FBI’ın ise bu maruz kaldığı ilk siber saldırı değil, 2021 yılının kasım ayında da FBI bir siber saldırıya uğramış saldırıyı gerçekleştiren siber korsan yüzbinlerce kuruluşa FBI’nın harici e-posta adreslerini kullanarak e-posta göndermişti.

Gönderdiği E-Postalarda siber saldırı uyarısında bulunan siber korsan ile ilgili olarak FBI ise olaylara neden olan siber güvenlik açığının giderildiğini açıklamış ancak sorumlunun kimliğine ve akıbeti hakkında bir açıklamada bulunmamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler