Dünyanın İç Çekirdeği Ters Yönde Dönmeye Başladı

Bilim insanları, dünyanın iç çekirdeğinin yer küreyle artık aynı yönde dönmediğini ve tam tersi dönmeye başladığını ileri sürdü.

Dünyanın İç Çekirdeği Ters Yönde Dönmeye Başladı

Pekin Üniversitesi’nden Xiaodong Song ve Yi Yang isimli bilim insanları, dünyanın iç çekirdeğinin artık gezegenle aynı yönde dönmediğini söylerken, tam tersi yöne doğru dönmüş olabileceğini de ifade etti. Yeryüzünün 5 bin kilometre altında bulunan ‘Gezegen içinde gezegen’ olarak adlandırılan sıvı metal dış çekirdeğin aynı yönde dönmediği tespit edildi.

İç çekirdeği takip etmek isteyen bilim insanları son 60 yılda meydana gelen depremlerin sismik hareketlerini inceledi. Uzun araştırmalar sonucunda yapılan açıklamaya göre, iç çekirdeğin 2009 yılında neredeyse durma noktasına geldiğini ve sonrasında da ters yöne doğru tespit edildiği ortaya çıktı. Uzmanlar, 1970’li yılların başında iç çekirdeğin yön değiştirdiğini söylerken bir sonraki değişimin de 2040’lı yıllarda olacağını tahmin ettiklerini ifade ettiler.

35 Yılda Bir İç Çekirdek Yön Değiştiriyor

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan açıklamada, Song ve Yang’ın iç çekirdeğin dünyanın yüzeyine göre salıncak gibi sallandığına ve ileri geri döndüğüne inandıkları belirtildi. Bu salıncağın bir döngüsünün yaklaşık 70 yıl sürdüğüne inandıklarını açıklayan bilim insanları, 35 yılda bir yön değiştirdiğini de tespit ettiler.

Bu dönüşü ‘Gün Uzunluğu’ olarak adlandıran uzmanlar, Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi için geçen sürenin küçük çaplı değişkenlik gösterdiğini de belirtti. Yaşanılan bu yön değişimiyle yeryüzünde bulunan canlılarda herhangi bir etki yaşamadıklarını ifade eden bilim insanları, ‘Şu ana dek yeryüzü sakinlerinde bir etki yaratıp yaratmadığına dair kanıt bulunabilmiş değil’ dedi.

Çinli bilim insanları, çalışmalarının diğer bilim insanları için tüm Dünya’da entegre bir sistemi ele alan modeller kurmaya ve teşvik etmeye yaramasını umduklarını belirttiler.

Bunların yanı sıra Kaliforniya Üniversitesi sismoloğu John Vidale yapılan bu çalışmaların, çok fazla veri kullanarak detaylı şekilde ele alındığını söylerken bu modellerin hiçbirinin tüm verileri sağlıklı bir şekilde açıkladığını düşünmediğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler