Dünya Devi Krizin Eşiğinde: Microsoft Finansal Verilerini Açıkladı

Dünya devi Microsoft mali durumunu kamuoyuyla paylaştı. Yapılan paylaşımda Microsoft’un ciddi bir mali krizin eşiğinde olduğu belirtildi. Şirketin kazancı artarken karı da aynı hızla düşüş yaşıyor.

Dünya Devi Krizin Eşiğinde: Microsoft Finansal Verilerini Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri menşeili dünya devi Microsoft, 31 Aralık 2022 sonrasında mali durum raporu paylaştı. 2022 dördüncü çeyrek raporlarını paylaşan Microsoft’un verilerine bakıldığında ise manzaranın iç açıcı olmadığı ortaya çıktı. Paylaşılan verilerde Microsoft’un kazancı artsa da şirketin kar oranı da aynı şekilde düşüyor.

Yalnızca bulut sektöründeki kazancını koruyabilen Microsoft, hemen hemen diğer her kategoride ise maddi kayıp yaşadı. Açıklanan veriler incelendiğinde, şirketin üç aylık kazancı 52,7 milyar dolar olarak kayda geçildiği ortaya çıktı. Ortaya çıkan verilerde bu kazancın geçtiğimiz yıllara nazaran yüzde 2 fazla olduğu gözlemlendi. Ancak kazanç durumunun yanı sıra kar durumuna bakıldığında ise şirket kasasında kalan paranın 16,4 milyar dolar olduğu belirtilirken bu kar durumu da geçtiğimiz yıllara nazaran yüzde 12 oranında düştüğü ifade edildi.

Diğer firmalarla kıyaslandığında PC satışları %29 düştü.

Bilgisayar satışlarında başka firmalarla kıyaslandığında %29 oranında düşüş yaşayan Microsoft, şirketin Windows OEM satışlarının da %39 düşüş yaşadığını doğruladı. (OEM: Bilgisayar şirketlerinin Windows lisansı için Microsoft’a ödedikleri ücrete verilen ad.)

Aynı zamanda HoloLens akıllı gözlük ile Surface markalı aksesuar ürünleri de %39 oranında gelir kaybı yaşadı. Diğer bir yandan Microsoft’un Xbox satışları ve oyun hizmetlerinden elde ettiği gelir de %13 oranında azaldı. Azalmaya rağmen Xboxtaki aktif oyuncu sayısının da 120 milyon civarında olduğu ifade edildi.

Microsoft Office, bulut ve sunucu ürünleri Microsoft’un kar kaybı yaşamadığı tek alan olarak kayıtlara geçti. Bu alanlarda %18 artış gösteren Microsoft, Microsoft 365 aboneliklerinden de %12 artışla 63.2 milyon olarak kayıtlara geçirdiğini belirtti.

Yapılan bu rakamsal açıklamalarla ciddi bir mali krizin eşiğinde olduğu gözlemlenen Microsoft, krizi çözmek için de işten çıkarılma politikasına doğru yönelmiş durumda.