Citroen Büyük Haberi Verdi! Türkiye’de Üretim Tesisi Kurulabilir!

Citroen CEO'su Vincent Cobee'ye göre, Türkiye'de 80.000 otomobil satılırsa bir üretim sahası düşünülebilir. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım'a göre bu hedef 2025 yılına kadar gerçekleştirilebilir.

Citroen Büyük Haberi Verdi! Türkiye’de Üretim Tesisi Kurulabilir!

Türkiye'nin en tanınmış otomobil üreticilerinden biri olan Citroen'den sıra dışı iddialar ortaya atıldı. C4 X'in Türkiye'de satışa çıkmasının ardından İspanya'daki galasında konuşan Citroen CEO'su Vincent Cobee, şirketin burada üretim yapabileceğini ima etti. Ancak bunun gerçekleşmesi için bir gereklilik var.

Citroen CEO’su Açıklama Yaptı

Citroen CEO'su C4 X'in dünya çapında en çok Türkiye'de satılacağını tahmin ediyor. Bunun nedeni Türkiye'nin de aracın içten yanmalı modellerini almış olmasıdır. Avrupa'da (elektrikli otomobiller için) düzenlemeleri sonucunda daha az içten yanmalı motorlu otomobil olacak. Sonuç olarak, içten yanmalı motorların kullanıldığı öncelikli olarak Türkiye, İsrail ve Japonya gibi pazarları hedefleyecekler.

80 Bin Otomobil Satarsak Türkiye'yi Üretim Üssü Olarak Görebiliriz

CEO, "İlk beş pazarımız Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık. Türkiye ilk 5 pazardan biri olursa veya Türkiye'de markamızın yıllık satışlarını 80.000 adede çıkarırsak Türkiye'de üretim sağlam olacaktır. Türkiye için bu meblağ gerçek bir ihtimal, boş bir hayal değil” dedi. Citroen CEO'suna göre C4 X, bu olasılığı gerçeğe dönüştürmek için en güçlü araçlardan biri olacak.

Türkiye Genel Müdürü Bu Senaryonun 2025'te Gerçekleşebileceğini İddia Ediyor

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, CEO Vincent Cobee'nin sözlerini de değerlendirdi. Selen Alkm, bu olasılığın 2025'te gerçekleşebileceğini ifade ederken şu ifadeleri kullandı:

“2023'te pazarın 2022'deki büyüklüğüne yakın olacağını öngörüyoruz. Payımızı yüzde 6,3'e çıkardık. Bu model aynı zamanda Citroen'in en çok satan 5 ülke arasında yer alma hedefimize ulaşmamız için bir sıçrama tahtası görevi görüyor. 2023 yılında 49.200 adet satmayı planlıyoruz. Tedarik sorunları nedeniyle 2022 satışlarımız 29 bin adette kaldı.”

2023 yılı için Türkiye'ye 10 bin adet C4 X getireceğiz. Bu rakamı 15 bine çıkarmak için çalışıyoruz. Türkiye olarak en çok adedi biz alacağımız için, tedarik anlamında C4’e göre C4 X'te elimiz daha rahat. C4 X'in Türkiye'deki satışlarının yüzde 10’u elektrikli, yüzde 55’i benzinli ve kalanı dizel olacak. Elektrikli C4 X'in olabildiğince yüzde 10 ÖTV’de kalmasını hedefliyoruz. Euro'nun yükselmesine rağmen, otomobilin ÖTV'sinin yükselmemesi için çalışacağız.