Apple’ın Son Hamlesi Bir Hayli Konuşuluyor! Firma Dokunmatik Ekranlı Mac’ler Geliştiriyor!

Apple’ın Son Hamlesi Bir Hayli Konuşuluyor! Firma Dokunmatik Ekranlı Mac’ler Geliştiriyor!

Görünüşe göre Apple, Mac hakkında uzun süredir devam eden bir varsayımı değiştirmeyi planlıyor. Alınan yeni bir rapor, Apple'da daha fazla mühendis ekipleri olduğunu iddia ediyor. 2025'te, dokunmatik ekran özelliklerine sahip yeni bir MacBook Pro piyasaya sürülebilir.

Apple, Dokunmatik Ekranlı Mac'leri ile Büyük Projelere Hazırlanacak

Apple şimdiye kadar Mac serisine dokunmatik ekranlar eklemekten kaçındı. Steve Jobs, özellikle bu fikre karşı çıktı. Jobs'a göre bu "ergonomi açısından zayıf" bir fikirdi. 2021'de duyuruyu yapan Apple pazarlama şefi Tom Boger'a göre iPad, "dünyanın en büyük dokunmatik bilgisayarı". Boger, Mac'in tamamen doğrudan girdi için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Apple'da İşler Artık Değişti

Boger, Apple'ın bunu değiştirmek ve Mac için dokunmatik ekran desteği getirmek için hiçbir gerekçesi olmadığını iddia etti. Artık koşullar değişmiş gibi göründüğüne göre Apple, dokunmatik ekranlı bir Mac tasarlamanın uygun olduğuna inanıyor.

MacBook Pro'da Dokunmatik Ekran Kullanma

İşletme, bu çabanın bir parçası olarak dokunmatik ekran özelliğine sahip bir MacBook Pro'yu test ediyor. Apple bunu 2025'te başlatmayı düşünse de, şirket içindeki iç tartışmalar bu tarihi geciktirebilir. Apple içinde test edilen MacBook Pro güncellemesi, geleneksel izleme dörtgeni ve klavye ile "geleneksel bir dizüstü bilgisayar tasarımını" koruyor. Doğal olarak, ekran tıpkı bir iPhone ve iPad gibi dokunmatik girişi ve hareketleri destekliyor. Şirket, dokunmatik ekranlı Mac’leri piyasaya sürmeye karar verirse, teknolojinin sonunda serideki diğer modellere de yayılabileceğini söylüyor. MacBook Pro yenilemesinin bir parçası olarak Apple, ekranlarını organik ışık yayan diyot veya OLED teknolojisine taşımayı da planlıyor. Şirket şu anda Mac’lerinde LCD’ler – likit kristal ekranlar – kullanıyor. Ancak iPhone’lar ve Apple Saatler zaten OLED’e güveniyor. Gelişmiş parlaklık ve renk sunan bu ekranlar, 2024’ün ilk yarısında iPad Pro’ya da gelecek. Apple’ın dokunmatik ekranlı Mac’ler üzerindeki bariz çalışmasına rağmen, şirket hala “iPad ve Mac işletim sistemlerini birleştirmek için aktif olarak çalışmıyor.”