Android 11 en çok kullanılan Google işletim sistemi oldu

Google işletim sistemleri arasında en popüler sürüm, yüksek kullanıcı sayısı ile birlikte Android 11 oldu.

Android 11 en çok kullanılan Google işletim sistemi oldu

Google, akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sisteminin en son sürümü ile ne yazık ki başarısızlığa uğradı. Geçtiğimiz sonbaharda kullanıcılara sunulan yazılım, şu anda Android telefon sahibi olan kullanıcıların yalnızca yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor. Google, resmi Android dağıtım rakamlarını açıkladı. Bu rakamlar, sistemin Android 13'ün teslim hızını da açık bir şekilde gösteriyor. Fakat bu da önceki sürümlerin hala oldukça gerisinde.

2022 yılının sonunda Samsung ve Oppo gibi b irçok üretici, işletim sisteminin tarihinin en hızlı sürümünü piyasaya sürdüklerini duyurdu. Bundan güç alan işletim sisteminin 13. sürümü, şimdiden tüm cihazların sadece yüzde 5,2'sine ulaşmayı başardı. Yaklaşık altı ay önce resmi olarak piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde, yazılımın hızlı bir şekilde dağılıp büyüdüğü anlaşıldı.

android-11.jpg

Android 12 ve Android 12L sürümleri de son aylarda ciddi bir artış gördü. Ağustos ayından Ocak ayına kadar, sistemin bu iki versiyonu yüzde 13,5 seviyesinden yüzde 18,9 oranına ulaştı. Google'ın sisteminin en son sürümleri, ulaşılan cihaz sayısına dikkat çekmesine rağmen, Android 11 akıllı telefonların yaklaşık yüzde 24,4'ünün bu sürüme sahip olmasıyla kullanımda hala lider durumunda yer alıyor.

Sistemin en son üç sürümünden gelen bu rakamlara rağmen Android 10 yüklü cihaz sayısı endişe verici . Sistem, yazılımın en çok kullanılan ikinci sürümü olan cihazların %19,5'inde çalışıyor, ancak Android'in onuncu sürümü için destek Şubat 2023'te sona ereceği için bu sayının önümüzdeki aylarda önemli ölçüde düşeceği tahmin ediliyor.

androdfg.jpg

Sistemin eski sürümleri bile hala çok sayıda kullanıcıya sahip görünüyor. Android Pie ( 9) ve Oreo (8), hala akıllı telefonların yüzde 13,2'sinde ve yüzde 9,5'inde. Bu durumda iyi haber şu ki, bu sistemlerin kullanıcı sayısı düşüyor ve 8.0 ve 8.1, cihazların yüzde 10'undan daha azında çalışıyor.

Bunlardan önceki güncellemeler hala devam ediyor, ancak kullanıcı sayısı oldukça az, Android 7 cihazların yüzde 3,7'sinde, Android 5 ve 6 sırasıyla yüzde 2,1 ve %2,8'de bulunuyor. Kitkat sürümü (Android 4) yüzde 0,9'dan yüzde 0,7'ye düştü ve daha önce yüzde 0,3 olan Jelly Bean, Google tarafından listelenmeyi durdurdu