Son Dakika! Dünya Futbolunda Alınan Bu Karar Uzun Yıllar Konuşulacak Gibi Görünüyor

Son Dakika! Dünya Futbolunda Alınan Bu Karar Uzun Yıllar Konuşulacak Gibi Görünüyor

Alınan bu kararın dünya futbolu başta olmak üzere ülkemizde de geçerli olması beklenirken kimi kesim tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Özellikle bunu fırsat bilen futbolcular kendilerini yere bırakıp yerlerine bir başkasının alınmasını sağlayabilir gibi yorumlar başta olmak üzere daha birçok olumlu olumsuz yorumda gelmeye devam ediyor.

Sarsıntı Geçiren Futbolcunun Yerine Bir Başkası Geçici Süreliğine Girecek

İFAB İcra Kurulu tarafından açıklanan karara göre beyin sarsıntısı geçiren ya da geçirdiğinden şüphelenilen futbolcunun yerine şüphe ortadan kalkıncaya kadar başka bir futbolcu oyuna devam edebilecek. Eğer herhangi bir tespit sağlamazsa sarsıntı geçirdiği düşünülen futbolcu oyuna geri dönüp yerine giren futbolcu geri yedek kulübesine dönecek. Alınan karar kamuoyuna sunulsa da onay aşamasından geçmediği için henüz sonucu bilinmiyor.

Futbolda İlk! Geçici Oyuncu Değişikliği

Yeni futbol kurallarından birisi olarak 5 değişiklik hakkından sonra skandallara yol açacak bir karar daha geldi. Yapılan yeni duyuruya göre herhangi bir şekilde beyin sarsıntısı geçiren futbolcular için geçici oyuncu değişikliği sağlanacak. Yılda bir toplanıp futbol hakkında önemli kararlar alan İFAB bu seferde maç sırasında beyin sarsıntısı yaşayan futbolcular için yeni bir karar aldı. Alınan karara bağlı olarak bu esnada herhangi bir sorun yaşayan futbolcuların yerine yeni bir oyuncu şüphe ortaya kalkana kadar devam edebilecek. 18 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek toplantı sonrasında 5 üyeden oluşan kuruldan oy alınacak yeterli oyu aldıktan sonra karar kabul edilip dünya futbolunda birçok ülkenin genel müdürlüğüne sunulacak. Yakın zamanda birçok ünlü futbolcunun da başına gelen beyin sarsıntısı sorunu ölümcül olduğu için alınan bu kararın anlamlı olduğunu düşünenlerin yanı sıra yanlış olduğunu düşünenlerde bulunmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler