Yargıtay Başkanı Akarca: İstanbul Bildirgesi'nin Bm'de Kabul Edilmesi, Yargıtay'ın Önemli Başarılarından Biridir

YARGITAY Başkanı Mehmet Akarca, "Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'nin 2019 yılında Birleşmiş Milletler'de (BM) kabul edilmesi, Yargıtay'ın hem ulusal hem de küresel ölçekte somut etkiler doğuran önemli başarılarından biridir"...

Yargıtay Başkanı Akarca: İstanbul Bildirgesi'nin Bm'de Kabul Edilmesi, Yargıtay'ın Önemli Başarılarından Biridir

YARGITAY Başkanı Mehmet Akarca, "Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'nin 2019 yılında Birleşmiş Milletler'de (BM) kabul edilmesi, Yargıtay'ın hem ulusal hem de küresel ölçekte somut etkiler doğuran önemli başarılarından biridir" dedi.

Yargıtay Başkanı Akarca, Yargıtay ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın iş birliğinde yürütülen "Yargıtay Yargı Etiği Kolaylaştırıcıları Yenileme Eğitimi'ne katıldı. Yargıtay Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitime, Akarca'nın yanı sıra, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı temsilcisi Sertaç Berber, akademisyenler ve hukuk fakültesi öğrencileri de katıldı. Eğitimde, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnayet Aydın, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Uygur ve Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mustafa Saldırım, "kolaylaştırıcılar yargı etiği ve etik davranış ilkeleri" konularında bilgi verdi.

'BİLDİRGENİN BM'DE KABUL EDİLMESİ YARGITAY İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞARIDIR'

Yargıtay Başkanı Akarca, iyi işleyen bir yargı sisteminin, hukuk devleti olmanın temel koşullarından biri olduğunu belirtti. Demokrasi, insan hakları gibi kavramların ancak iyi işleyen bir yargı sistemi sayesinde işlevini yerine getireceğini ifade eden Akarca, "2017 yılında oluşturulan Yargıtay Etik Sistemi ile Yargıtay'ın liderliğinde geliştirilen "Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi'nin 2019 yılında Birleşmiş Milletler'de kabul edilmesi, Yargıtay'ın hem ulusal hem de küresel ölçekte somut etkiler doğuran önemli başarılarından biridir. Etik değerlere tam olarak uyulması ve bu değerlerin toplumun her kesiminde yaygınlaştırılması, halkın yargı sistemine olan güvenini ve adli kaliteyi artıracak en temel unsurdur. Özellikle yüksek mahkemeler, en yüksek etik standartlarına sahip olmalı, kurum içi şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlamalıdır" dedi.

Yargıtay Başkanı Akarca, yargı etiğini hukuk kültürünün temeli haline getirmeyi amaçladıklarını, bu eğitimle birlikte yapılacak olan bilimsel toplantının, yargı etiğinin kökleşmesine ve etik ilkelerin daha çok yaygınlaşmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

FOTOĞRAFLI