Yabancıya İkamet Yasağı İle İlgili İstisnalar Belli Oldu! Tüm Detaylar Tek Tek Paylaşıldı

Türkiye'deki yabancı sayısının aşırı bir şekilde artmasının ardından yabancıya ikamet yasağı ile ilgili geri düzenlemeler yapıldı.

Yabancıya İkamet Yasağı İle İlgili İstisnalar Belli Oldu! Tüm Detaylar Tek Tek Paylaşıldı

Batı bölgelerinde yabancılar için ikamet yasağı bulunurken bazı istisnalar söz konusu olabiliyor. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda bazı ilçelerin bazı mahalleleri için yabancıların ikametlerinde yasaklar olduğu görünüyor. Ilindiği gibi İstanbul'daki yabancılara yönelik ikamet yasakları için öncelikli olarak Fatih ve Esenyurt ilçeleri yasak kapsamına alındı. Daha sonrasında Esenler, Başakşehir, Bağcılar, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Sultangazi ve Bahçelievler ilçeleri bu kapsama dahil edildi.

Alınan bu yasak kararlarına rağmen hala yabancılara yeni ikamet verildiği de görünüyor. Bu konu hakkında açıklama yapan uzmanlar yasaklarını devam ettiğini ama bazı istisnaların sürdüğünü belirtiyor. Bu kapsamda yabancıların ikameti ile ilgili istisnaların Kanunlara uygun bir şekilde devam ettiği de ifade ediliyor.

yabanciyi-ikamet-yasaginin-istisnalari-7f85b422.webp

1200 Civarı Mahalle Yabancı İkametine Kapatıldı

Bu konuda bilgisine danışılan kişilerden ve uzmanlardan biri olan avukat Burak Önder konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yabancıların ikameti konusunda Göç İdaresi tarafından belirlenen hükümlerin gayet açık olduğunu ifade etti. Türkiye genelinde çok sayıda şehirde yer alan 1200 mahalle için yabancı ikametleri kapatıldı. Bu mahallelerin listesi detaylı ve ayrıntılı bir şekilde Göç İdaresi resmi internet sitesi üzerinden paylaşıldı dedi.

Yabancıların Niçin Bu Mahalleleri Tercih Ediyor?

Yabancıların bu mahalleleri tercih etmesi genellikle daha ucuz kiraların olması nedeniyle oluyor. Bunların dışında çok sayıda çalışma ve fabrika tarzı iş yerlerinin olması da yabancıların buralara yerleşmeyi tercih etmesini sağlıyor. Zaman içerisinde düzensiz göçmenler ve sığınmacılar nedeniyle bazı ilçelerin %25 civarı yabancı olduğunu fark edilmesi üzerine bu kapsamda bazı kısıtlamaları yasaklar getirildi. Uzmanlar bu durumun hem hukuken hem de toplumsal açıdan mantıklı bir karar olduğunu vurguluyor. Yine de bu yasakların belli istisnaları da bulunuyor.

Örneğin üniversitesinin olduğu yer bu ilçelerden biriyse öğrenci bu bölgede ikamet izni alabiliyor. Bir diğer istisna ise çekirdek aile bütünlüğü sağlamak amaçlı annenin çocuğunun yanına gitmesi ve orada ikamet izni alması gibi durumlar.