Ukrayna’da Bakanın Öldüğü Helikopter Kazasının Nedeni Ortaya Çıktı!

Ukrayna’da bir helikopterin anaokulu üzerine düşmesinin ardından İçişleri Bakanı ve beraberindeki heyet hayatını kaybetmişti. Kazanın nedeni ortaya çıktı.

Ukrayna’da Bakanın Öldüğü Helikopter Kazasının Nedeni Ortaya Çıktı!

Ukrayna’da İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ve yardımcısının da dahil olduğu birçok kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının nedeni ortaya çıktı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na dayanan yerel kaynaklara göre, kazanın yaşandığı gün olay yerinde çok fazla sis mevcuttu. Sisin artması nedeniyle çok dar bir görüş alanına sahip olan pilot, alçaktan uçuyordu ve önündeki binayı fark edemedi.

Aniden yana yatarak düştü

Kaynaklar, pilotun öndeki binayı görmeden çarpmasıyla birlikte ani bir şekilde yana yattığını ve sonrasında anaokulu binasına düştüğünü aktardı.

18 Ocak’ta yaşanan olayda, Kiev’e yakın bir merkez olan Brovarı’da helikopter kazası gerçekleşmiş, olayda 14 kişi hayatını kaybetmişti. Ukrayna polisine dayanan bilgilerde, olayda ölenlerin 9’unun helikopter içindekiler olduğu, 5 kişinin ise anaokulunda yer alan çocuklar ve öğretmenler olduğu ifade edildi. Ukrayna Devlet Başkanlığı’na göre helikopter, başkent Kiev’den çatışmaların sürdüğü bir noktaya gidiyordu. 28 kişinin yaralandığı olayla ilgili polis inceleme başlattı.

Sabotaj iddiası üzerinde duruluyordu

Ukrayna’da, İçişleri Bakanı’nın da hayatını kaybettiği kazanın ardından Rusya’nın bir sabotajının söz konusu olup olmadığı konusu değerlendirildi. İncelemelerin ardından ise pilot hatasının olduğu kanısına varıldı. Rusya, olayla ilgili bir bağlantısının bulunmadığını aktarmıştı.

Ukrayna’da hava kuvvetleri komutanlığının sözcüsü Yuriy İgnat ise helikopterin Fransa tarafından teslim edilen bir Super Puma olduğunu söylemişti. Ukrayna’da bu model helikopter kolluk kuvvetlerinin tamamında bulunuyor. 2018’de Fransa’dan satın alınan helikopterin Airbus Helicopters tarafından üretildiği aktarılırken, bu modellerin yaşanan arızalar nedeniyle çeşitli davalara konu olduğu da ifade ediliyor.