Türkiye’ye Tavşancıl’dan Sonra Yeni Bir Örnek: Erzin Mucizesi

Yaptığı imar planı ve sıfır tolerans prensibi ile 1999 yılında bütün ülkemizi yasa boğan korkunç depremi can kayıpsız atlatan Tavşancıl ilçesinin bin benzeri geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş merkezli 2 depremden 0 can kaybı ile çıkan Erzin ilçesinde yaşandı.

Türkiye’ye Tavşancıl’dan Sonra Yeni Bir Örnek: Erzin Mucizesi

Yaptığı başarılı imar planı ile 1999 depreminden can kaybı olmadan çıkan Tavşancıl bütün ülkenin takdirini toplamıştı bir benzer başarı hikayesi ise Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 deprem sonrası Hatay’ın Erzin ilçesinde de yaşandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Profesör Doktor Şükrü Ersoy ve Eski Erzin Belediye Başkanı Mehmet Güven zemin avantajı ve Belediyenin başarılı imar planlamasının bu mucizeyi gerçekleştirdiğini söyledi.

Erzin Çok Avantajlı

Hatay’ın Erzin ilçesinin zemin yönünden diğer ilçelere göre oldukça sağlam yapıda olduğunu söyleyen deprem uzmanı Şükrü Ersoy, zeminin sağlamlığına belediyenin başarılı imar planının da eklenmesi ile bölge halkının can kaybı yaşanmamasının sağlandığını söyledi.

Verdiği demeçte Hatay’ın faya yakın bölgesinde yer alan alüvyon zemin üzerindeki tüm binaların hasar gördüğünü savunan Ersoy, Adana’nın da zeminin çok kötü olduğunu söyledi, Hatay’ın güneyinde yer alan Altınözü, Yayladağı, Kırıkhan gibi ilçelerinin de zeminin güçlü olduğunu ancak yıkımın gerçekleştiğini aktaran Deprem uzmanı Şükrü Ersoy sadece zeminin tek başına yeterli olmayacağını binalarında depreme dayanıklı ve doğru planda inşa edilmesinin öneminin bu depremde ortaya çıktığını savundu.

15 Yıl Boyunca Sıfır Taviz

Depremi can kayıpsız atlatan Hatay Erzin’in 3 dönem belediye başkanlığını yapmış olan Mehmet Güven ise 15 yıl boyunca imar konusunda 0 tavizde bulunduğunu ekibinin bilim ışığında bir deprem politikası oluşturduğunu ve belediyenin sıkı denetimler ile bu politikayı desteklediğini savundu.

Göreve geldiği 1989 yılında Erzin’in imar işlerinden 2 adet teknikerin sorumlu olduğunu aktaran Mehmet Güven görevi devralmasından 2 ay sonra bu ekibe, mimarlar, inşaat mühendisleri ve harita uzmanları gibi yetkin kişiler aldığını ve imar politikasının bu şekilde oluştuğunu söyledi.

Kendi akrabaları dahil kimseye imar konusunda taviz verilmediğini sözlerine ekleyen eski belediye başkanı bazı dönemler gizli gizli inşaatları denetlemeye gittiğini açıkladı.