Toyota Duyurdu: Türkiye ve Çekya Fabrikaları Üretimi Durduracak

Toyota, Türkiye’de bulunan üretim fabrikasını en geçici olarak durdurma kararı aldığını açıkladı.

Toyota Duyurdu: Türkiye ve Çekya Fabrikaları Üretimi Durduracak

Japon dünya devi Toyota, Türkiye’de de oldukça tercih edilen bir otomobil markası. Çekya’da ve Türkiye’de üretim fabrikası bulunan Toyota, yaptığı açıklamada bu fabrikaların üretimlerinin geçici olarak durdurulması kararını aldıklarını açıkladı.

Sakarya’da bulunan fabrikanın, önümüzdeki hafta itibarıyla iki hafta boyunca üretim yapmayacağını duyuran Toyota, fabrikada üretimin olmadığı 14 günlük süreçte yalnızca bakım ve onarım çalışmalarının yapılacağını açıkladı. Malzeme tedariğinin sıkıntılı bir süreçte olması ve sekteye uğramasından dolayı 14 gün boyunca Sakarya fabrikası Toyota araçlarının sadece belirli işlemlerini gerçekleştirebilecek ve üretim yapamayacak.

Parça tedariği olmadığından dolayı Çekya fabrikası bir ay üretim yapamayacak

Diğer bir yandan da Çekya’da bulunan fabrikanın daha sıkıntılı bir süreç yaşadığını belirten Toyota, fabrikanın tedarik sıkıntısı yüzünden geçici olarak durdurulacağını ve bir ay boyunca üretim yapmayacağını ifade etti. Parça sıkıntısı ve tedarik zinciri sorunu yüzünden Çekya’daki fabrikanın da 31 Ocak’ta durdurulacağı belirtildi.

2021 yılında 180 milyon Euroluk yatırım ile Yaris markasının üretimine başlayan Çekya fabrikası, 2022 yılında 202 bin 255 üretim ile yüzde 35 artışa geçti. Türkiye’de çokça rağbet gören Yaris markasının yanı sıra Aygo X isimli crossover aracın da üretimi Çekya fabrikasında yapılırken, alınan karar sonrası iki aracın da üretimi belirli bir süre daha yapılmayacak.

Covid-19 pandemisi yüzünden parça ve tedarik sıkıntısını söyleyen Toyota, sıkıntıların giderilmesinin ardından fabrikalarda üretimin yeniden başlayacağını duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler