Sedat Peker’n Paylaşımlarını Yapıyordu: Emre Olur’a Yeniden Tutuklama

Suç örgütü lideri Sedat Peker adına sosyal medya paylaşımları yaptığı öne sürülen Emre Olur tahliye edilmişti. Başsavcılığın itirazının ardından Olur yeniden tutuklandı.

Sedat Peker’n Paylaşımlarını Yapıyordu: Emre Olur’a Yeniden Tutuklama

Ahmet Emre Olur yakalanarak Türkiye’ye getirildikten sonra, hakkında tahliye kararı verilmişti. 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ilgili kararına Başsavcılık itiraz etti. İtirazın reddedilmesinin ardından Başsavcılık bu defa bir üst mahkeme olan 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye kararına ilişkin itirazda bulundu.

İtiraz dilekçesinde Başsavcılık, Olur’un örgüt üyeliği ve silahlı kasten yaralama suçlarıyla tutuklandığını ifade etti.

“Kaçma şüphesi var”

Dilekçede, duruşmada savcı tarafından tutuklu kalınan sürenin göz önünde bulundurulduğu ve buna bağlı olarak adli kontrol şartı ile Olur’un serbest bırakıldığı ifade edildi. Bununla birlikte, mütalaa ve kararın hatalı olduğu sonucuna varıldığı ve sanığın kaçma şüphesinin çok yüksek olduğuna vurgu yapıldı. Adli kontrol şartının yetersiz olacağını ifade eden Başsavcılık Olur’un yeniden tutuklanmasını talep etti. Ağır Ceza Mahkemesi, Başsavcılık’ın talebini haklı bularak Olur’u tutukladı.

Suçlamaları kabul etmedi

Olur, mahkemede verdiği savunmasında Sedat Peker’i milliyetçi ve yardımsever bir insan olarak gördüğü için kendisine sempati beslediğini söyledi. Peker’den talimat almadığını söyleyen Olur, iddianame hazırlandıktan sonra hakkında bilgi sahibi olmadığı bir yaralamada suçlu gösterildiğini ifade etti. Hayatının hiçbir yerinde şiddetle iç içe olmadığını söyleyen Olur, kaçma şüphesi olmadığını belirterek tahliyesini talep etti. Sedat Peker hakkında destekleyici tweetler attığını kabul ettiğini belirten Olur, buna karşın devlete karşı asla bir paylaşımda bulunmadığını söylemişti.

Kendi isteğiyle teslim olduğunu ve 5 aydır tutuklu olarak yargılandığını ifade eden Emre Olur, tahliyesini talep etti. Mahkeme ilk etapta Olur’u serbest bıraksa da, kısa bir süre sonra Olur yeniden tutuklandı.

Peker’in basın danışmanıydı

Sedat Peker’in basın danışmanı olduğu öne sürülen Emre Olur, Arnavutluk’ta yakalandıktan sonra Türkiye’ye getirilmiş ve tutuklanmıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında tutuklanan Olur, uç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçundan nöbetçi hakimliğe gönderildi.

Sevk yazısında, Peker’le yakın bir ilişkide olduğu, Peker’in kendisine whatsapp’tan gönderdiği tweetleri paylaştığı ve kendisiyle 7 buçuk ay boyunca aynı villada ikamet ettiği iddia edilmişti. Yazıda, HTS kayıtlarından yola çıkılarak Peker ve Olur arasında güçlü bir iletişim olduğu ifade edildi.