Opr. Dr. Mehmet Bayındır, At Üzerinde Bağımsız Milletvekili Adaylığını Açıkladı

İZMİR Ödemiş'ten Opr. Dr. Mehmet Bayındır, beyaz bir at üzerinde, efelerin eşliğinde İzmir 2. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı olduğunu açıkladı.

Opr. Dr. Mehmet Bayındır, At Üzerinde Bağımsız Milletvekili Adaylığını Açıkladı

İZMİR Ödemiş'ten Opr. Dr. Mehmet Bayındır, beyaz bir at üzerinde, efelerin eşliğinde İzmir 2. Bölge'den bağımsız milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Bayındır, ilçede oy kullanacakların milletvekili seçimlerinde tanımadığı bilmediği ve sonra ulaşamayacağı adaylar yerine, kendi bölgesinden tanıdığı ve bildiği adaya oy vermelerinin daha akıllıca olacağını söyledi.

14 Mayıs'ta yapılması planlanan genel seçimler öncesinde, Ödemiş'te siyasetin renkli isimlerinden olan Opr. Dr. Mehmet Bayındır bağımsız milletvekili adaylığını, Ulus Meydanı'nda sıra dışı bir şekilde açıkladı. Beyaz bir at sırtında, efelerle alana çıkan Bayındır, "Efeler meclise', "Siyaset hasta, çare ameliyat" sloganlarıyla karşılandı. İzmir 2. Bölge'den bağımsız milletvekili adaylığını duyuran Ödemişli Bayındır, deprem felaketi nedeniyle üzüntüsünü dile getirip, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. Bayındır, adaylığını normalde zeybek oynayarak 1.5 ay önce açıklamayı planladığını ancak Türkiye'nin içinden geçtiği zor günler nedeniyle ertelemek durumunda kaldığını söyledi. İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını okuyarak açıklamasına devam eden Bayındır, "Sevgili hemşerilerimiz, ülkemiz çok büyük sıkıntılar içerisinde. Bunun için herkes yakından ilgilenmek durumunda. Gücünü halkımızdan alan meclisimizi güçlendirmek zorundayız. Bunun için yıllardır yapmış olduğum ve yapmaya çalıştığım hizmetleri neticesinde, bilgi birikimim ve tecrübelerimle sizlere daha çok hizmet verebilmek amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine gitmeye karar verdim" dedi.

2007 de bağımsız milletvekili adayı olduğunu hatırlatan Bayındır, "O zaman bunun provasını yaptık. O zamanki şartlarda sevgili hemşerilerimiz bize oldukça büyük destek verdiler. 367 krizi nedeniyle, erken seçime gidilmesine bağlı zaman kısıtlı olmasına rağmen 23 bin civarında, oy almama rağmen seçilemedim. Ancak bu büyük destek, bize moral motivasyon yönünden güç verdi. Sonraki seçimlerde yine çalıştık ve bugünlere geldik. Bugün de yine huzurlarınızda bağımsız milletvekilliği adaylığım için bulunmaktayım" diye konuştu.

'TÜRKİYE'DE SİYASET HASTA'

Bir doktor olarak, "Türkiye'de siyaset hasta" benzetmesinde bulunan Bayındır, şöyle devam etti:

"Çaresinin ise mutlaka ameliyat olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir teşhis koyduk. Bu teşhis sonucu yediğimiz gıdalar onikiparmak bağırsağına geçemiyor, orada bir darlık var. Bunu siyasete çevirirsek, siyasette de şu an tıkanıklıklar var. Bunun nedeni Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu'ndaki eksiklikler. Halkımızın oylarıyla milletvekillerimiz doğrudan seçilemiyor. Halkımız muhtarı kendisi seçiyor, Cumhurbaşkanını doğrudan kendisi seçiyor ama bir türlü milletvekilini, kendisi seçemiyor. Önümüzde konulan adayları seçmek zorunda kalıyoruz. Bunun neticesinde de halkın iradesi meclise tam yansımıyor. Meclise tam yansımadığı içinde halkın sorunları mecliste ele alınıp, sonuca kavuşturulamıyor."

'PARTİLERE HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİNİ İSTİYORUM'

Halkın iradesinin tam olarak meclise yansıması için bazı hususlar belirlediğini vurgulayan Bayındır, "Bu doğrultuda partilere Hazine yardımının kesilmesini istiyorum. Partilere hazine yardımı kesilmesi gerek ki herkes eşit şartlarda yarışabilsin. Milletin vergileriyle Hazine'de biriken paralar siyasi partilere aktarılıyor ve siyasileştiklerinde hepsi bunu alamadığı için eşitsizlik oluyor. Ayrıca siyaset parasız olması gerekir. Şu anda parası olan siyaset yapabiliyor. Parası olmayan liyakat sahibi kişiler siyasete giremiyor. Bunun bir örneğini teşkil etmek üzere yola çıktım" dedi.

'TEMAYÜL YERİNE ZORUNLU ÖN SEÇİM VE TERCİHLİ OY VERME YÖNTEMİ GELMESİ GEREKİYOR'

Türkiye'de siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu vurgulayan Bayındır, "Demokrasinin vazgeçilmezi olan siyasi partilerimiz önce kendi içerisinde demokrat olması gerekiyor. Fakat, günümüzde bunu bir türlü gerçekleştiremedik. Bu yapabilmek içinde yine halka açık bir seçim sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu gerekiyor. Burada ayrıca temayüller yapılıyor. Temayül yerine zorunlu ön seçim ve tercihli oy verme yöntemi gelmesi gerekiyor. Bunun için bizim şu an yaptığımız hareket bunların gerçekleşmesi için bir alt yapı oluşturacak. Şayet bağımsız olarak seçildiğimiz takdirde mecliste diyeceğiz ki "Bakınız vatandaşımız partisini seviyor. Partisine oy veriyor ama patisinin içerisinde de kedi istediği kişileri yönetici, milletvekili ve belediye başkanı yapmak istiyor." İşte bu aslında bütün Türkiye'de herkesin kabul ettiği ortak bir arzudur. Bu yıllardır konuşuluyor hatta parti tüzüklerine giriyor ama bunlar uygulamaya konmuyor. Bunu kanunlarla düzenlenmesi gerekiyor. Halkımızın huzurunda bunu tartışmaya açacağız" diye konuştu.

Seçim Kanunu değişir tercihli oy verme sistemi gelirse parti teşkilatlarının güçleneceğini de savunan Bayındır, "Güçlü partiler sonucunda güçlü vekiller ve başkanlar göreve gelecek. Yine güçlü vekiller sayesinde güçlü Türkiye Büyük Millet Meclisi olacak. Güçlü Türkiye Büyük Millet Meclisi demek güçlü muhalefet ve güçlü iktidar demektir. Sonuçta Türkiye kazanıyor güçlü Türkiye oluyor. Onun için inşallah bu seçimde hep beraber Mehmet Bayındır'ı bağımsız olarak meclise göndermek durumundayız" dedi.

'KENDİ BÖLGESİNİZDEN TANIDIĞI VE BİLDİĞİ SEÇİLİNCE KOLAY ULAŞABİLECEĞİNİZ ADAYA OY VERİN'

Seçimlerde Cumhurbaşkanı için ayrı milletvekili için ayrı oy kullanılacağına dikkati çeken Bayındır, "Bu seçmen için büyük bir fırsat bunu değerlendirelim. O nedenle, Cumhurbaşkanlığı için herkes kendi partisinin adayına oy versin ama milletvekili seçimi için tanımadığı bilmediği ve sonra ulaşamayacağı adaylar yerine kendi bölgesinden tanıdığı ve bildiği seçilince kolay ulaşabileceği adaya oy vermesinin daha akıllıca bir iş olacaktır" diyerek, destek istedi.

(FOTOĞRAFLI)

Önceki ve Sonraki Haberler