Memura Verilecek Olan 5.000 TL'lik Kira Desteğinin Detayları Belirlendi! Kira Desteğinin Süreci Nasıl İşleyecek?

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı memura verilecek olan kira desteğinin sürecinin ne şekilde işleyeceğini açıkladı.

Memura Verilecek Olan 5.000 TL'lik Kira Desteğinin Detayları Belirlendi! Kira Desteğinin Süreci Nasıl İşleyecek?

Son senelerde giderek artış göstermiş olan ve artışın hâlâ devam ettiği ev fiyatları ve evlerin kira oranlarının sonrasında memur ile alâkalı olarak devlet müjdeli haberi açıkladı. Devlet, memura kira desteği yapılacağını açıkladı.

Memura kira desteğinin ayrıntıları belirlendi. Büyükşehirler başta olmak üzere bazı kentlerde memurların tayin isteklerinin olmadığı ve bu kentlerde geçimin aşırı derecede zorlaşmış olduğu ortada. Mega kent İstanbul'da kiralarda gerçekleşen yüksek artışlar söz konusu.

Ortalama olarak metrekare fiyatları Nisan ayında 130 liraya kadar ulaşmış olduğu İstanbul'da yeni olan dairelerde bu fiyat metrekare başına 170 TL'ye varmış bulunuyor. Devamlı olarak artış gösteren fiyatların sonrasında bazı kentlerde gerek memur gerek kadrolu hatta sözleşmeli olan personeller için kira desteğinin verilmesi gündemde.

İstanbul gibi bazı büyük kentlerde düşüş gösteren yapı ruhsat ve iskân sayıları özellikle orta geliri olan ve dar gelirler düşünülerek yapılacak projelerin nispeten kısa zaman içinde gerçekleşmemiş olması, bu noktada kira sorununu giderek derinleştiriyor.

Kira Sorununun Detayları Nelerdir?

Gayrimenkul konusunda uzman olan Mustafa Hakan Özelmacıklı konu ile alâkalı olarak şu açıklamaları yaptı. Evlenme sezonunun artması ve kentsel dönüşümdeki ihtiyaçlar düşünüldü zaman bu noktada uygulanacak olan destekler bu yerlerde görev alacak olan kamu personelleri için çok önemli bir yarar sağlayacaktır. Fakat talebi artırmadığımız müddetçe uygulanacak olan bu destekler kira oranlarını daha da fazlalaşmasına sebep olacaktır.

Kentsel dönüşümde de artırılmış olan kira destekleri bu yerlerdeki kira oranlarını az da olsa yükselmesine sebep oluyor. Kira fiyatlarının fazla olmasındaki en büyük sebep yeterli oranda konut arzının var olmamasıdır. %25'lik sınır getirilmesine ilişkin yapılan yorumlar ve görüşler de açıkçası mal sahipleri olan vatandaşların uzun olarak kiraya verme fikrinden uzaklaştırıyor.
Sadece bu nedenden dolayı gayrimenkullerini eşyalı hale getirip yurt dışından gelenlere kiraya verme yoluna giriyorlar. Günlük ve kısa zamanlı şekilde evlerini kiraya verenlerin sayısı çok fazla.

Kira Fiyatlarına Sınırlama!

Getirilmiş olan %25 sınırlamasına uyum göstermeyen mal sahipleri için uygulanması gündemde olan hapis ve para cezaları da kiralık daire arzını giderek zor duruma getirecektir. Gayrimenkul sahibi olan kişiler kiraların gayrimenkul fiyatlarına göre belirli bir şekilde geri dönüş olmasını gözetirler.
Bunun haricinde bu geri dönüş olmadığı zaman kiralık daire vermek istemeyen mal sahibi bulmak daha da zor hale gelecektir. Ya da bu durumda evlerini satışa çıkarmış olan veya evlerini boş durumda bırakmak isteyen veya kısa süreli kiraya vermek isteyenler daha da artacaktır.

Bu durumda yapılması gereken özellikle eski lojman kültürü içerisinde kamu personellerinin sadece kiralamaya yönelik konutlar yapma ve bu yerleri kiralama amaçlı kullanmaya büyük oranda ihtiyacı olmasıdır.

Dar geliri olan vatandaşlar için de aynı durum geçerlidir. Belli bir süre ile kullanım hakkı sunulacak sadece taşınmazların o bireyler tarafından barınma maksatlı kullanıma sunulması gerekir. Tüm bunların haricinde yapılacak olan konutlar nispeten orta vadede olacağı için ev sorunu giderek de artacağı gözüküyor.

Kesin olmamakla beraber yapılacak olan desteklerin maaş katsayına göre olabileceğini düşünülüyor. Çünkü bireylerin yaşam süreceği bölgelere göre kira oranlarının farklı olabilmesi söz konusudur. Maaş katsayısına göre uygulanırsa bireyler aslında bütçeleri doğrultusunda bunu planlayabilirler. Bölgelere bir fiyat belirleme yapılması çok da doğru sonuç vermez.