LDL Kolesterol Nedir? Kötü Kolesterol Yükselmesiyle Neler Olur?

Halk arasında kötü kolesterol anlamına gelen LDL nedir? LDL düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?

LDL Kolesterol Nedir? Kötü Kolesterol Yükselmesiyle Neler Olur?

Kolesterol, vücudun ihtiyacı olan bir yağ türüdür ve damarlar içerisinde bu yağ türünü taşıyan da lipoproteindir. Kolesterol, suda çözülmediği ve kana kendi kendine karışmadığı için HDL ve LDL olarak adlandırılan iki farklı lipoprotein tarafından taşınmaktadır.

Kolesterol, safra asitlerinin üretilmesinde son derece önemlidir ve karaciğer başta olmak üzere vücudun farklı organlarında da bulunur. HDL, iyi kolesterol olarak bilinen lipoprotein olarak adlandırılır ve kolesterolü vücuttan atılması için yeniden karaciğere taşıma görevi üstlenir. Diğer bir yandan LDL, kolesterolü kan damarları içerisinde dolaştırmaya yarar. Kan dolaşımında kolesterolün yüksek olması nedeniyle kötü kolesterol olarak anılan LDL, farklı türde kalp ve damar hastalıklarına da neden olabiliyor. Genellikle halk arasında kolesterol denildiğinde de akla LDL gelir.

Sağlık bir vücuttaki ideal LDL kolesterol değerinin 130 mg/ dL altında olması gerekmektedir. Bununla beraber vücutta toplam kolesterol değerinin 200 mg/dL altında olmalıdır. Bununla beraber, 130 mg /dL altı normal kabul edilirken, 130 – 159 mg/dL altında olan değerler sınırda kabul edilirken, 160 mg/dL ve üzeri değerler ise riskli grupta yer alıyor. Kalp ve damar hastalığına sahip olanların, diyabet hastalarının veya daha önce operasyon geçirmiş olanların LDL kolesterol değerlerinin çok daha düşük olması beklenmektedir.

Bilim insanları, 20 yaşından büyük her yetişkinin beş yılda bir LDL kolesterol ölçümlerinin yapılmasını öneriyor. LDL, toplam kolesterol ve trigliserit değerleri ile beraber ölçülür ve herhangi bir hastalığa sahip olan yetişkinlerin daha sık ölçüm yaptırması gerekmektedir. LDL değerlerinin genellikle düşük olması beklenir ancak doktorlar olması gerekenden daha düşük bir değer görürlerse farklı tetkikler de isteyebilirler.

Hangi LDL değeri riskli olarak nitelendirilir?

130 mg / dL değerinin üzerine çıkan LDL kolesterol değeri riskli duruma geçildiğini ifade eder. Eğer 160 mg / dL kolesterol ise en tehlikeli değer olarak kabul edilir. Yüksek kabul edilen kolesterol, yavaş yavaş damar sertliği sorununu ortaya çıkarır. Damar sertleşmesinden dolayı inme, kalp krizi ve böbrek hastalıkları riski de artar.

LDL değerinin yükselme sebepleri ise şöyledir; genetikten gelen kan yağlarındaki yükseklik, hipertansiyon, pankreas iltihabı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek hastalıkları, diyabet, karaciğer hastalıkları.

LDL değerlerinin yükseldiğine dair belirtiler ise, göz çevresinde yağ bezelerinin oluşması, göğüs ağrısı, nefes darlığı, sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi olarak kabul edilir. Ancak bu belirtiler kolesterol yüksekliğini gösterse de pek çok yetişkin kolesterol değerinin yükselmesinin ilerleme safhasına kadar durumun farkına varmaz. Bunun için de belirli periyotlarla ölçüm yapılması ve belirtiler devam ettikçe de doktora başvurulması gerekmektedir.

LDL kolesterol değerini düşürmek için, sigara kullanımını bırakmalı, düzenli spor yapmalı, sağlıklı beslenmeli ve varsa da kilo verilmelidir.

Önceki ve Sonraki Haberler