Korkutan Virüs Strep A Nedir? Belirtileri ve Özellikleri

Türkiye'de bir çocuğun strep A virüsü nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından aileler endişeli. Peki step A virüsü nedir?

Korkutan Virüs Strep A Nedir? Belirtileri ve Özellikleri

Strep A genellikle boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür. Strep A bakterisi enfeksiyonları genellikle boğaz ağrısına neden olur. Bu bakteri türü, deride döküntüye, impetigo ve selülit gibi cilt enfeksiyonları başta olmak üzere ciddi sorunlara yol açabilir.

Herkeste strep A görülebilir ancak en fazla risk altında olan kişiler şunlardır:

  • 5 yaşın altındaki çocuklar, özellikle bebekler
  • 65 yaş üstü yaşlılar
  • Kalabalık koşullarda yaşayan veya vakit geçiren insanlar
  • Zayıf bağışıklık sistemi veya kronik hastalıkları olan kişiler

Çocuklar, hijyen kurallarının yetişkinlerden daha az farkında olma eğiliminde oldukları için enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca genellikle okul gibi kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçirmeleri ve yakın fiziksel temas halinde oynamaları strep A ihtimalini arttırır.

Strep A Belirtileri Nelerdir?

Strep A enfeksiyonunun semptomları, enfeksiyonun vücutta geliştiği yere bağlıdır. Strep A enfeksiyonu türlerinin semptom ve bulguları genellikle şöyledir:

  • Boğaz ve bademcik ağrısı
  • Yutkunma sırasında ağrı
  • Yüksek ateş
  • Kas ağrıları ve yorgunluk

Enfeksiyondan yaklaşık 12 ila 48 saat sonra ciltte, genellikle yüz, boyun, koltuk altları veya kasıklarda kırmızı lekeler görülebilir. Dil üzerinde bazen kırmızı yumrular da oluşabilir.

Strep A enfeksiyonuna bağlı gelişen impetigo, ciltte kabarcık oluşturma eğiliminde olan yaralara neden olur. Bu kabarcıklar patlayabilir ve kenarlarında sarı kahverengi renkli nemli bir alan bırakabilir.

Selülit, cildin bir bölgesinin kırmızı ve iltihaplı, ağrılı ve şişmesini içerir. Cilt genellikle çevredeki deriden daha sıkı ve dokunulduğunda daha sıcak hissedilir.

Strep A enfeksiyonunu takiben başka hastalıklar gelişebilir.

Romatizmal ateş sadece ateşe değil, genellikle ilk enfeksiyondan birkaç hafta sonra başlayan boğaz ağrısına da neden olur. Romatizmal ateşi olan kişiler, kas ağrıları, eklem ağrıları ve bazen deri döküntüsü ile birlikte kendilerini yorgun hissedebilirler.

Bunun dışında strep A, sıklıkla ayak bileği şişmesine ve şiş gözlere, idrarda kana ve yüksek tansiyona neden olur. Genellikle ilk enfeksiyondan 10 ila 14 gün sonra başlar.

Strep A enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıktan şüphelenildiği durumlarda hemen doktora başvurulmasında fayda vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler