'kartalkaya Barajı'nın Su Depolamasında Sorun Yok'

KAHRAMANMARAŞ'taki Kartalkaya Barajı'nda depremin etkisini araştıran Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.

'kartalkaya Barajı'nın Su Depolamasında Sorun Yok'

KAHRAMANMARAŞ'taki Kartalkaya Barajı'nda depremin etkisini araştıran Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, "Baraj kapağında herhangi bir kırık hattı tespit etmedik. Baraj gövdesinin dolgu kısmında depremin etkisini yer içi görüntülemelerde gördük. Ancak bu dolgu malzemesinin o kırık hattını kendi içerisinde doldurduğunu ve o yüzden yoldaki çökme ve kabarmaların oluşmasına neden olduğunu tespit ettik. Barajın su depolamasında sorun olmadığını hem yer içi hem de gözlemsel jeolojik verilerle tespit ettik" dedi.

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Kahramanmaraş merkezli 7.7'lik ve 7.6'lık depremlerden sonra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) çağrısıyla deprem bölgesinde bilimsel araştırmalar yaptı. Kadıoğlu'nun araştırma konuları arasında Kahramanmaraş'taki Kartalkaya Barajı da vardı. Barajda yer içi ve yer üstü incelemelerde bulunan Kadıoğlu, depremin baraj üzerindeki etkilerini ortaya koydu. Depremin Kartalkaya Barajı üzerinde bir etkisinin olduğunu söyleyen Kadıoğlu, bu etkinin barajın kullanılmasında bir sorun teşkil etmediğini söyledi. Depremden sonra Kahramanmaraş'ta yer içi görüntülemesi yaptıklarını aktaran Kadıoğlu, bu görüntülemenin amacının depremin ardından oluşan yüzey yarıklarının derinliklerine bakarak, bu derinliklerin takibi sırasında ne kadar bir yer değiştirme gösterdiğini görmek olduğunu söyledi.

'BARAJ KAPAĞI SAĞLAM'

Depremin yıkıcı etkisinin büyük olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kadıoğlu, "Pazarcık'ta deprem oluştuğu zaman hemen oranın yakınında Kartalkaya Barajı var. Bu baraj 1972 yılında tamamlanmış. Gaziantep iline içme suyu sağlayan bir baraj burası, bölge için çok önemli. Deprem sonrasında bu barajın gövdesinden geçen bir kırık hattının oluştuğunu gördük. Bu durum nedeniyle korktuk tabii. Bölgeye gidip baraj gövdesi ve baraj gövdesi üzerinden geçen yolda ölçüm aldık. Baraj kapağında herhangi bir kırık hattı tespit etmedik. Baraj kapağının oldukça sağlam olduğunu tespit ettik. Zaten baraj kapakları bizim bildiğimiz betonlardan değil. Oldukça sağlam ve katkılı malzemelerden yapılıyor" diye konuştu.

'BARAJIN SU DEPOLAMASINDA SORUN YOK'

Halk arasında, baraj kapağının hemen üst tarafında kayanın yarıldığını ve bu yarılmanın da deprem sırasında oluştuğu söylentisinin yayıldığını; ancak bunun gerçeği yansıtmadığını kaydeden Kadıoğlu, "Bizim incelemelerimize göre baraj gövdesinin yanındaki kireç taşından oluşan bir mostra (ana kayanın görünen kısmı) var. O monstradaki kırık hattı çok belirgin. Bu kırık bir depremin etkisiyle oluşmuş; ama eski bir depremde oluşmuş. Asla Pazarcık'ta meydana gelen depremle oluşmuş değildir. Bu monstranın yerinden etkilendiğini ve kısmen de olsa hareket ettiğini tespit ettik. Baraj gövdesinde, baraj kapağında bir hasar tespit etmedik. Herhangi bir sorun yok. Baraj gövdesinin dolgu kısmında ise depremin etkisini yer içi görüntülemelerde gördük. Ancak bu dolgu malzemesinin o kırık hattını kendi içerisinde doldurduğunu ve o yüzden yoldaki çökme ve kabarmaların oluşmasına neden olduğunu tespit ettik. Barajın su depolamasında sorun olmadığını, hem yer içi hem de gözlemsel jeolojik verilerle tespit ettik. Teknik olarak bir sorun yok" dedi.

Prof. Dr. Kadıoğlu, barajın bundan sonra bir güçlendirmeye ve ek bir incelemeye tabi tutulması hakkında ise "Biz, Kartalkaya Barajı'nda ön incelememizi yaptık. Ancak burada bir ayrıntılı çalışma yapmak gerekiyor, özellikle yer içi görüntülemesi için. Bu baraj Gaziantep'e su sağladığı gibi Pazarcık'ın da yapısını kontrol ediyor. Özellikle yağmur çok yağdıktan sonra yerinde de görüntülemek gerekiyor. Bu incelemelerin yetkililer tarafından yapılacağını umuyorum. Bizimle irtibata geçildiği zaman biz yine gönüllü olarak yaparız. Şu anda bir sorun yok ama ileride tekrar kontrol edilmesinde yarar görüyorum ben" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI