Kahramanmaraş’ta Deprem Meydana Geldi: Çevre İllerde de Can Kayıpları Mevcut

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat tarihinde ve 04.17 saatlerinde 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş’ta Deprem Meydana Geldi: Çevre İllerde de Can Kayıpları Mevcut

Kandilli Rasathanesi’nden gelen bilgilere göre merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sabah 04.17 saatlerinde 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, çevredeki illerle beraber çevre ülkelerde de hissedildi. Depremin ardından 3’ü yeniden 7’nin üzerinde olmakla beraber toplam 78 artçı deprem meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, merkez üssünün Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem için açıklamalarda bulundu. Yerin yedi kilometre altında meydana gelen depremde son belirlemelere göre 284 vatandaş hayatını kaybetti. Ayrıca 2 bin 323 kişi de yaralandı.

Çevre illerle beraber bin 710 bine yakın bina yıkıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremle ilgili yaptığı açıklamada tüm ekiplerin teyakkuz halinde olduğunu ve dördüncü seviye alarm sistemini devreye soktuklarını açıkladı. Dördüncü seviye alarmın ise uluslararası yardımı da içeren bir alarm olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanı için de uluslararası yardım çağrısında bulunulduğunu açıkladı. Kurtarma çalışmalarına katılmak üzere de askeri birliklerin deprem bölgelerine sevk edildiği de yapılan açıklamada belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı, deprem bölgesine yönlendirilen ekipleri taşımaları için iki adet askeri uçak görevlendirdiğini duyurdu.

Yaralanan vatandaşlar için Kızılay kan bağışı çağrısında bulundu

Diğer bir yandan Kızılay, afet bölgesinde yaralanan vatandaşlar için kan bağışı çağrısında bulundu. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, hasarlı binalara girilmemesini özellikle vurguladı ve arama kurtarma ekipleri için yolların da açık tutulması uyarısında da bulundu.

Bununla beraber, Kızılay Genel Başkanı Türkiye genelinde de vatandaşları kan vermeye çağırdığını duyurdu. Deprem bölgelerinde hastanelere sevk edilen vatandaşlar için ilerleyen saatlerde kan bağışına ihtiyaç olabileceğini de aktardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, can kaybı ve yaralılara ilişkin de bilgiler aktardı. Bilgilere göre,

Kahramanmaraş’ta 70 can kaybı ve 200 yaralı,

Hatay’da 4 can kaybı ve 7 yaralı,

Osmaniye’de 20 can kaybı ve 200 yaralı,

Diyarbakır’da 14 can kaybı ve 226 yaralı,

Şanlıurfa’da 18 can kaybı ve 100 yaralı,

Gaziantep’te 80 can kaybı ve 600 yaralı,

Adıyaman’da 13 can kaybı ve 22 yaralı,

Adana’da 10 can kaybı ve 118 yaralı,

Malatya’da 47 can kaybı ve 550 yaralı ve

Kilis’te 8 can kaybı ve 200 yaralı bulunuyor.