İnşaat Mühendisi Yüksel Kılıç Çıldır Gölü İçin Uygulanan İmar Projesine İsyanda Bulundu!

Ardahan Çıldır Gölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı ve aynı zamanda Ardahan Çıldır Gölü Çare Koruma kurul üyesi Yüksel Kılıç, gündeme gelen proje için; “ Kars Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından bir imar projesi hazırladığını ve hazırlanan bu projenin ihalede olduğunu dile getirdi.

İnşaat Mühendisi Yüksel Kılıç Çıldır Gölü İçin Uygulanan İmar Projesine İsyanda Bulundu!

Kimsenin bu ihaleden haberinin olmadığı, bu güzel ve tarihe tanıklık eden sit alanını yağmalama projesi yapacaklarını ” da söyledi ve konuşmasına devam etti. “Bu yerin sahibi Çıldır halkıdır. Bu kararı yıllardır Çıldır gölüne gözü gibi bakıp kollayan Çıldır halkı verir.

Çıldır Su Ürünleri Kooperatifi olarak biz yapılan bu ihaleyi 5 yıllığına aldık. Gölün düzgün bir şekilde kullanılması, korunması Su Ürünleri Kooperatifine aittir. Buraya yapılmasını istedikleri şeylerin yazılmış notlarını okuyunca çok şaşırdım. Kars Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü coğrafi olarak bu alanın hangi ilin sınırları içinde olduğunu bile bilmiyor. Çıldır Gölünün, Akçakale’nin ve Akçakale adasının kullanım hakkının Arpaçay’ a ait olduğunu düşünerek bir proje yapılmasına tabiki de isyanımız var. Bu kararı alanların ve Çıldır Gölü’ ne zarar vermekten başka bir amacı olmaz. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir.

Öncelikle Çıldır Belediye Başkanını, Ardahan valisini bu alınan karara karşı durarak tepki koymalarını, bu yanlıştan vazgeçmek için mücadele etmelerini Çıldır halkı kendilerinden bekliyor.

Kars Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü yaptıkları proje kanunlara uymadığı gibi Resmi Gazete’ de yayımlanan “ Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonunun Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararı’na göre, söz konusu alanlar olarak belirtilen yasal zorunlulukları bile tanımıyorlar.

Bizler bu projeye sonuna kadar karşı duracağız, Çıldır Gölü bir Salda olmaması için ne gerekiyorsa, Çıldır Gölü birilerinin rant kapısı olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız, hukuki yollarla mücadele yapacağız” dedi ve Alparslan adasının, Akçakale adasının tarihi sürecini anlattı. Gölün üzerinde 6 ada olduğunu, su kuşlarının üreme havzası olduğunu söyleyerek bu yağmanın karşısında duracaklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler