HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Olacağı İddia Edilmişti: Zülfü Livaneli’den Açıklama

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterebileceği isimler arasında sanatçı Zülfü Livaneli ve eski siyasetçi Aylin Kotil’in olduğu iddia edilmişti. Bu isimlerden adaylık konusuyla ilgili açıklama geldi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Olacağı İddia Edilmişti: Zülfü Livaneli’den Açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından gelen “kendi adayımız ile seçime gireceğiz” çıkışının ardından bu adayın kim olacağı merak ediliyor. HDP eş genel başkanı Pervin Buldan tarafından yapılan “kendi adayımız ile gireceğiz” çıkışından sonra, adaylık tartışmaları hızlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimler içni 14 Mayıs’ı işaret etmesinin ardından hızlanan tartışmalarda, HDP’de eş genel başkan yardımcısı Tayip Temel tarafından yapılan açıklamada, adayın net olmadığı ancak bir cumhurbaşkanı aday havuzu olduğu ifade edildi. Havuzda, Türkiye’de toplumun uzlaşabileceği birçok ismin olduğu ifade edilirken, netleşmiş bir isim olmadığı da aktarıldı.

HDP’nin adayı olabileceği iddia edilen isimler kimler?

Kamuoyunda HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olabileceği ifade edilen bazı isimlerin ortaya çıkması ise gündemde yer aldı. Bu isimler içinde Sebahat Tuncel, Diyarbakır’ın eski belediye başkanı Gültan Kışanak ve TTB başkanı Şebnem Korur Fincancı yer alıyor. Bu isimlere ek olarak şarkıcı ve yazar Zülfü Livaneli ve Aylin Kotil’in, Saruhan Oluç ve HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan’ın isimleri de adaylık için gündeme geldi.

Livaneli: Adaylık düşünmüyorum, kitap yazıyorum

Zülfü Livaneli’nin adaylığının öne sürülmesinin ardından Gazete Duvar ünlü sanatçıya ulaştı. Livaneli adaylık iddiaları üzerine “Adaylık ile alakam yok” dedi ve bir roman üzerinde çalıştığını ifade etti. Livaneli, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu ile ilgili olaraksa, çok büyük ihtimalle Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmasını beklediğini söyledi.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı konusunda, Kılıçdaroğlu ismi üzerinde çok büyük ihtimalle mutabakata vardığını tatmin ettiğini söyleyen Livaneli, bu saatten sonra başka bir ismin adaylığının zor olduğunu söyledi. Aylin Kotil ise kişisel işlerine yoğunlaştığını ifade ederek Milletvekili adayı dahi olmak istemediğini söyledi.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağının ilerleyen haftalarda belli olması bekleniyor.