Güney Kore ve Japonya’dan Ortak Açıklama: Kuzey Kore'den Balistik Test

Japonya ve Güney Kore yaptığı ortak açıklama ile büyük bir korku yarattı, yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin Japon Denizine yönelik olarak balistik füze testleri yaptığını duyurdu.

Güney Kore ve Japonya’dan Ortak Açıklama: Kuzey Kore'den Balistik Test

Japonya Savunma bakanlığı yaptığı açıklama ile yerel saat ile 06.59 ve 07.10 saatlerinde Japon Denizine yönelik olarak Kuzey Kore tarafından balistik füze fırlatıldığını açıkladı.

Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğü açıklanan kısa menzilli balistik füzelerin, bölgede seyir halinde bulunan unsurlarda herhangi bir hasara sebebiyet vermediği açıklandı.

Konu ile ilgili olarak kabine ofisi olarak ilgili bakanlık ve kuruluş temsilcilikleri ile birlikte acil durum ekibi kurulduğunu ve olay nedeni ile oluşan hasarın tespit edilmeye çalışıldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Toplantıya Çağrıldı

Başbakan Kişida Fumio ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini, Kuzey Kore’nin Japon denizine yönelik yaptığı denemeleri konusunun konuşulması amacıyla toplantıya davet ettiklerini açıkladı.

Japon Denizinde yapılan balistik füze denemeleri sonrası Tokyo hükümeti, Japonya’nın Pekin Büyükelçiliği vasıtası ile Kuzey Kore yönetimini protesto ettiğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ise füzelerin Sukchon bölgesinden ateşlendiğini ve ateşlenen iki füzeden ilkinin 390 kilometre ikincisinin ise 340 kilometre havada mesafe kat ettiğini açıkladı. Havada 66 dakika kaldığı açıklanan füzelerin ise 5700 kilometre irtifaya ulaştığı açıklandı.

Yaptığı açıklamada Güney Kore’li yetkililer Amerika ile ortak tatbikat düzenleyeceğimizi duyurmamızın ardından böyle bir şey olması ise oldukça dikkat çekici, derken Amerika Birleşik Devletleri ile iş birliğinin süreceğini ve ordularının tam hazırlık durumunu koruduğunu aktardı. Bu tarz denemelerin Amerika ve Güney Kore Dostluğunu bozmaya yönelik olduğunu savunan yetkililer orduların her zaman olduğu gibi her duruma hazır olduğunu aktardı.

Kuzey Kore’nin İlk Denemesi Değil

Japon denizine 2 adet balistik füze ateşleyen Kuzey Kore cephesinden ise yapılan ilk deneme olmadığı görüldü Kuzey Kore tarafından 2022 yılında 37 çeşitli deneme yapılırken bu denemelerde kullanılan füzelerin farklı tip ve menzile sahip 90 füzeden oluştuğu bilinmekteydi.

Japon Denizinde yapılan bu deneme 2023 yılının başından beri ise Kuzey Kore’nin yaptığı üçüncü füze denemesi oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler