Fransız Profesör: Türkiye 4 Metre Batıya Kaydı

Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 2 deprem ile ilgili konuşan Profesör Xavier Le Pichon deprem sonrası Türkiye’nin 4 metre batıya kaydığını açıkladı.

Fransız Profesör: Türkiye 4 Metre Batıya Kaydı

Fransız deprem bilimci olan Xavier Le Pichon Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem ile ilgili olarak ikinci depremin olması tamamen öngörülmez bir durum bunun olması imkansız dedi.

Türkiye’nin coğrafi ve jeolojik durumunun oluşum aşamasında bir ülke olarak nitelendiren Le Pichon ülkemizin daha birçok depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Açıklamasının devamında ülkemizin doğusunda ve kuzeyinde iki adet büyük fay hattı olduğunun altını çizen Pichon ilk deprem ön görülen bir depremdi ancak ikinci deprem oldukça farklı özelliklere sahip açıklamalarında bulundu.

4 Metre Batıya Kaydı

Yaptığı açıklamada ülkemizin 4 metre batıya kaydığını açıklayan Pichon bu rakamın oldukça ilginç ve şaşırtıcı olduğunu söylerken şu açıklamalarda bulundu, bu hareket çok büyük olmayan bir uzunlukta gerçekleşti ilk deprem batıda başlayıp doğuya doğru yayılırken 2.deprem ise merkezde başladı ve her iki tarafa yayıldı, fayda gerçekten çok yavaş bir enerji birikmiş, demek ki ilk depremi boşalttığı stres 2. Depremi tetiklemiş 2. Deprem tamamen ön görülmez bir deprem birsinin burada 2.depremin yaşanacağını söylemesi imkansız dedi.

Gelecek Hakkında da Konuştu

Yaptığı açıklamada gelecekte meydana gelebilecek depremler ile ilgili olarak da konuşan Le Pichon yaptığı açıklamada gelecek dönemde bu faylar üzerinde rahat olunabileceğini ancak yine de bu dalganın batıya ya da doğuya yayılabileceğini söyledi. Açıklamasının devamında küçük depremler bile birkaç yüzyıl fayı rahatlatır sözleri ile depremzedelerin yüreğine su serpti.

Yaptığı açıklamada beklenen İstanbul depremi ile ilgili de konuşan Fransız deprem uzmanı Le Pichon İstanbul hakkında her bölgesi depremden farklı etkilenecek, birçok Türk araştırmacı bu konuda çalışmalar yapıyor, Çinli araştırmacılar da İstanbul ile ilgili önemli çalışmalara sahip, burada kritik nokta ise yapı üretme yönetmeliklerinin bu tahminlere uygun kurallarda oluşturulması dedi.

İstanbul ile ilgili birçok araştırmacının verilerinin benzer olduğunu söyleyen Fransız deprem uzmanı Le Pichon İstanbul’da 7,6 üzerinde bir depremin olabileceğini ya da 2-3 daha ufak çaplı deprem olacağını söyledi, uzmanların bu konuda 2 ye ayrıldığını savunan Le Pichon bu durumda kimin haklı çıkacağını ise zamanın göstereceğini savundu.

Önceki ve Sonraki Haberler