Esenler'de Kentsel Dönüşüme Hız Verildi

İstanbul Esenler'de kentsel dönüşüme hız verildi. Çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Esenler İlçesi’nde TOKİ ile Esenler Belediyesi işbirliği ile toplamda 60 bin konut için çalışma başladı. Kentsel dönüşüm ile hak sahiplerine konutlar kazandırılacak.

Esenler'de Kentsel Dönüşüme Hız Verildi

Yıllar önce yapılan evlerin günümüzde ayakta duracak kadar sağlam olmadığının anlaşılmasından sonra kentsel dönüşüme hız verildi. Oldukça fazla risk içeren evler depremde her an yıkılma ile karşı karşıya. Bina sakinleri kentsel dönüşümü tercih ederek yeni konutlarına kavuşmanın heyecanını yaşıyor.

İstanbul'un değişik belediyelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Kentsel dönüşümde Esenler Belediyesi’nde çalışmalarına hız verdi. Esenler Belediyesi TOKİ işbirliği ile yeni ve modern binalar inşa etmeye başladı. Projenin biten kısmında konutlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düzenlenen tören ile hak sahiplerine teslim edildi. Kalan projeler için çalışmalar devam ediyor. TOKİ Yetkilisi tarafından yapılan açıklamalarda “Kuzey ile Güney rezerv alanlarında 8 milyon metrekare alanda 60 bin konut inşa ediliyor. Esenler Belediyesi ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın işbirliği ile proje 2020 yılında başlatıldı. Bulunduğumuz yerde toplam olarak 1461 adet konut yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek. Devam edilen projede kalan kısımların da tamamlanarak tüm konutları hak sahiplerine en yakın zamanda teslim edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

17082021170032-1629208832.jpg

Belediye sınırları içerisinde bulunan binaların çoğu kaçak olarak yapılmış, ömrünü tamamlamış binalardan oluşuyor. Bu durum riskli bir durum. Yaşanacak olası bir depremde birçok can ve mal kaybı yaşanabilir. Bu nedenden dolayı halkın çoğunluğu tarafından benimsenen kentsel dönüşüm isteğine dönüşmüştür. Mahalle sakinleri yapılacak yeni konutlarda yaşamak istiyor. Bu istek üzerine Esenler Belediyesi kentsel dönüşüm projesini ön plana çıkarak TOKİ işbirliği ile proje geliştirdi.

Yapılan anket sonucunda, ankete katılan vatandaşların %45 i hak kaybı yaşanacağı endişesi ile projeye destek vermedi. Kentsel dönüşüm için yapılan bilgilendirme toplantısında istenilen düzeyde katılım olmadığı için ankete katılım sağlayanların %80 i proje hakkında yeniden bilgi almak istedi.

Projelerinin yürütülmesinde kamu sektörünün önemli etken olması, yapılan binalar üzerinden mahalle sakinlerinin beklentileri karşılanmış, kentsel dönüşüm projelerinde sosyal ve kültürel değerlerin ise göz ardı edildiği ön plana çıkmıştır.