Eksi 53 Derece! Çin’in Kuzey Bölgesinde Son 54 Yılın En Soğuk Günü Yaşandı!

Çin’in kuzey kesimlerinde Hilongjnag bölgesine bağlı bir kent olan Mohe’de son 54 yılın en soğuk günü yaşandı.

Eksi 53 Derece! Çin’in Kuzey Bölgesinde Son 54 Yılın En Soğuk Günü Yaşandı!

Çin’in kuzey kesimlerinde Hilongjnag bölgesine bağlı bir kent olan Mohe’de son 54 yılın en soğuk günü yaşandı. Bölgede hava sıcaklığının eksi 53 dereceye kadar düştüğü belirtildi.

Çin’in kuzey bölgesinde yer alan Mohe kenti aynı zamanda Rusya ile sınırda bulunuyor. Bu şehirde 22 Ocak 2023 tarihinde yerel saatle 07.77’de eksi 53 derece sıcaklık ölçüldüğü belirtildi.

BBC tarafından yapılan habere göre Mohe’de 2 Ocak günü hava sıcaklığı sıfırın altında 52.3 dereceye kadar düştü. Daha önce 1969 yılında bu kadar soğuk olan şehir o yıldan sonra 2023’te en soğuk günü yaşadı.

Mohe Çin’in Kuzey Kutbu Olarak Anılıyor

Orta Asya’da çok geniş bir toprak parçası bulunan Çin’de aynı anda birçok iklim yaşanıyor. Çölden Muson İklimine kadar her türlü iklimi görebildiğimiz Çin’de Mohe kenti en soğuk bölge olarak nitelendiriliyor.

Şehir soğuk olması nedeniyle Çin’in Kuzey Kutbu olarak anılıyor. Şehirde kış mevsimi şartları çok ağır geçiyor ve ortalama 7-8 ay kadar kış mevsimi devam ediyor. Mohe aynı zamanda Çin’in kış turizm cenneti olarak da nitelendiriliyor. Kentte yıl boyunca kış turizmi için turistler bulunuyor. Bu yıl ölçülen sıcaklıklar ile en soğuk gün eksi 53 derece olarak ölçüldü.

Mohe’de Otel Fiyatları 4 Dolar’dan Başlıyor

Çin’in en kuzey bölgesi olan ve Rusya sınırında bulunan Mohe kendi 54 yıl sonra en soğuk gününü yaşadı. Yaklaşık 8 ayını kış mevsimi ile geçiren şehir Çin için kayak merkezlerine ev sahipliği yapan bir bölgede yer alıyor. Mohe’de otel fiyatları 4 Dolardan başlıyor ve yıl boyunca çok sayıda turist kayak tatili için Mohe’yi tercih ediyor.