Dünyanın En Obez Ülkesi Ortaya Çıktı: İşte Listenin İlk Sırası...

Our World in Data tarafından yapılan bir çalışma ile dünyada obezite ülkeleri listesi ve en sağlıksız ülkeler ortaya çıktı.

Dünyanın En Obez Ülkesi Ortaya Çıktı: İşte Listenin İlk Sırası...

Obezite kişinin vücut kitle endeksine göre çok fazla kiloya sahip olmasıdır. Dünya üzerinde engellenebilir ölümler arasında ikinci sırada obezite geliyor. Dünyadaki en sağlıksız ve kilolu insanların listesi belli oldu. Our World in Data verilerine göre 2016 yılında dünyanın her yerinden 195 ülkeden rakamlar alındı. Bu rakamlardan elde edilen verilere göre dünyanın en obez ülkeleri belli oldu.

Her Üç Yetişkinden Biri Obezite ile Mücadele Ediyor

Elde edilen verilere göre yetişkinler için her 3 yetişkinden bir tanesi aşırı kilolu ve obezite ile mücadele halinde. Elde edilen rakamlar Amerika’da insanların %68’inin, İngiltere’de ise insanların %64’ünün obezite sınıfında olduğunu ortaya koyuyor.

Sözcü tarafından Daily Mail kaynaklı paylaşılan haberde dünyada 18 yaş üzerindeki yetişkinlerini yüzde 13’ünde obezite olduğu ortaya çıkıyor.

Türkiye’de obezite oranı da 2016 yılı için açıklandı. Ülkemizde 2016 yılı için obezite oranı 66.80 olarak ortaya çıktı. Türkiye’de bu rakam 1975 yılında %34.50 olarak açıklanmıştı.

Dünyanın en obez ülkesi Pasifik adası olan Nauru oldu. Ülkede obezite ve fazla kilo oranı %88.5 olarak açıklandı. Aynı zamanda dünyanın en zayıf ülkesi de %18.3 ile Vietnam olarak listeye girdi.

En Şişman 10 Ülke Pasifik’ten Çıktı

Listeye göre dünyanın en şişman 10 ülkesinin Pasifik’te yer aldığı ortaya çıktı. İkinci sırada %85.1 ile Palau, üçüncü sırada %84.7 ile Cook Adaları, dördüncü sırada yüzde 83.5 ile Marshall Adaları, beşinci sırada ise yüzde 81.9 ile Tuvalu geldi.

Listenin ilk on sırasında beşten sonra sırası ile Niue, Kiribati, Tonga, Samoa, Micronesia gibi ülkeler yer buldu. Pasifikler dışında ise 11. Sırada Kuveyt yüzde 73.4 ile en şişman ülkeler listesine girdi.

195 ülkeden elde edilen verilerde Amerika Birleşik Devletleri on beşinci, Avustralya yirmi beşinci, İngiltere ise otuzuncu oldu.

Obezite birçok hastalıkla bağlantılı olduğu için dünyada bu hastalıkla mücadeleye çok önem veriliyor.