Dünya Türkiye’nin Dördüncü Derece Yardım Çağrısına Jet Yanıt Verdi

Kahramanmaraş’ta sabah 04.17 sularında 7.4 büyüklüğünde deprem meydana gelirken dünyadan da yardım ve taziye mesajları geliyor.

Dünya Türkiye’nin Dördüncü Derece Yardım Çağrısına Jet Yanıt Verdi

Merkez üssü Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğündeki depremde bin 700’den çok bina yıkıldı. Çevredeki iller de depremden etkilenirken 2 binden fazla vatandaş yaralandı ve 200’den fazla vatandaş da hayatını kaybetti. Bununla beraber İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dördüncü derece çağrı yapıldığını ve dünyadan yardım talebinde bulunulduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı’nın yardım çağrısına dünyadan yanıtlar gecikmedi.

Dünya’daki pek çok ülke yaşanan depremin ardından taziye mesajları yayınlarken yardım gönderilmesi için de harekete geçtiklerini duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile tam dayanışma halinde olduklarını ve NATO müttefiklerinin şu anda destek için seferber olduklarını duyurdu.

ABD, Türkiye’de meydana gelen ve çevre illerin etkilendiği depremden dolayı da her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını bildirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye hükümeti ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye devam edeceklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’deki deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi ve deprem nedeniyle Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan 2 İl-76 uçağı göndermeye hazır olduklarını belirtti.

Diğer bir yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, hayatını kaybeden vatandaşlar için taziye mesajı yayınladı ve afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için de gerekli yardımı sağlamaya hazır olduklarını duyurdu.

Yunanistan’dan Ermenistan’a kadar pek çok ülke yardıma hazır olduklarını duyurdu

Kardeş ülke Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, depremden dolayı taziye mesajı yollarken bu zor zamanda her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, yaşanan depremden dolayı derin üzüntü duyduklarını ve acil yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada Bakanlığa acil yardım programı hazırlığı için talimat verildiği belirtilirken, İsrail ordusu ve Bakanlık kurumlarının da insani yardım sağlanması için harekete geçtikleri belirtildi.

Komşu ülke Yunanistan da yaşanan depremden dolayı derin bir üzüntü duyduklarını ve Yunanistan kaynaklarını seferber edeceklerini, acil yardımın geleceğini belirtti.

Bunların yanı sıra, İngiltere, Ermenistan, İran, Çin, Almanya, İtalya, Fransa, Hindistan ve Mısır da Kahramanmaraş’ın merkez üssü olduğu deprem için yardıma hazır olduklarını ve can kayıplarından dolayı da derin üzüntü duyduklarını, gereken acil durumların uygulanacağını duyurdu. Ayrıca Japonya, depremin meydana gelmesinin hemen akabinde depremle ilgili arama kurtarma ekiplerinin de Türkiye’ye doğru yola çıktığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler