Deprem Sonrası Avrupa Birliğinden Türkiye’ye 10 Ekip!

Ülkemizde yaşanan deprem sonrası Avrupa Birliğinden Türkiye’ye 10 ekip gelecek. Depreme ilk müdahale ekipleri yola çıkarak, daha hızlı çalışmaların yapılmasını sağlayacak.

Deprem Sonrası Avrupa Birliğinden Türkiye’ye 10 Ekip!

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, ülkemizdeki deprem sorunlarına destek olmak amacıyla ekiplerin yola çıkmış olduğunu söyledi. Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic, depremle ilgili yaptığı yazılı açıklamada deprem sahasına ekiplerin seferber edildiğini duyurdu.

Avrupa Komisyonu sitesinde de konuyla alakalı açıklamaya yer verilirken, AB’nin Türkiye için arama kurtarma ekiplerini seferber edileceğini söyledi. Böylelikle Avrupa birliğinden deprem sahasına 10 ekip yollanmış olacak.

Deprem İle İlgili Açıklama Yapıldı!

Deprem ile ilgili açıklamalar ardı arkası kesilmeden yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’de yaşanan feci olay sonrasında Avrupa Birliğinden de destek geleceğine dair yazılı açıklamalara yer verildi. Fransa, Hırvatistan, Çekya, Hollanda, Romanya, Polonya olmak üzere 10 şehirde arama ve kurtarma çalışmaları da hızlı şekilde yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’ye pek çok ülkeden yardım ekiplerininm gönderilmesi konusunda hem fikir olundu. AB acil Koordinasyon merkezide gerekli ön görülürse Türkiye’ye yardım için daha fazla desteğin gitme durumunun söz konusu olabileceğini söyledi. Türkiye’deki yetkilerle temas halinde olarak sürecin daha koordineli şekilde sürdürülmesini sağlayacağını belirtti.

AB Copernicus uydu sistemi, acil durum haritalama hizmeti de aktif olacak. AB insanı yardım programlarıyla deprem sahasına desteğini sunmaya hazır. Ayrıca deprem sonrasında Suriyeli olanları da desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye’ye AB Desteği

Akıl almaz yaşanan deprem faciası sonrasında, enkaz altında kalan kişiler ile ilgili kurtarılma çalışmaları hız kesmeden sürmeye devam ediyor. Ülkemizin pek çok şehrinde meydana gelen yıkımlar ne yazık ki ülkemizi de yasa boğan olaylardan sonra yardımlarda tüm hızıyla yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’ye AB’den de destek verileceğine yönelik açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye’nin yaşamış olduğu bu olay karşısında yardıma destek ekiplerin gönderileceğini söyledi. Seferberlik ilanı yapılırken, Türkiye’deki deprem sahasına AB ülkelerinden gönderilecek ekipler de yola çıktı. Açıklamaya göre gönderilecek ekip sayısı 10 olarak ifade edildi.