Çanakkale Şehitleri Keçiören'de Anıldı

Keçiören Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108'inci yıl dönümü dolayısıyla ilçedeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nda anma programı düzenledi.

Çanakkale Şehitleri Keçiören'de Anıldı

Keçiören Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108'inci yıl dönümü dolayısıyla ilçedeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nda anma programı düzenledi.

Programa, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Genel Başkanı Lokman Aylar, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Milliyetçi Hareket Partisi Keçiören İlçe Başkanı Arif Aksu, gaziler ve vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan anma programı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Çanakkale Şehitlerinin ve Çanakkale Zaferi'mizin 108'inci yıl dönümü ama aynı zamanda 18 Mart Şehitler Günü'müz. Vatanımızı, milletimizi, devletimizi ve ülkemizi bugünlere taşıyan, canını veren kahramanlarımızın günüdür bugün" dedi.

Türk milletinin kadim bir geçmişi ve kültürü olduğunu da belirten Altınok konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünyaya hakkı, adaleti ve medeniyeti götürmüş olan büyük bir medeniyetin ahvali ve evlatlarıyız. Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun İngiliz politikasıyla çökertilmesi söz konusu olmuş, bununla birlikte ülkemizin her tarafı işgale uğramıştır. İstanbul işgal edilmiş, padişah rehin alınmış ve bir ferman yayımlanmıştır. Deniyor ki, İngiliz mandası olacağız. Bütün devlet kurumlarına İngiliz mandalığına gireceğiz deniyor. Tabii genç bir subay, Atatürk çıkıyor diyor ki, "Türk milleti mandalığı, esareti kabul etmez. Ya istiklal ya ölüm" diyor. Milli Mücadele dalga dalga ülkemizin her tarafına yayılmış, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın demeden herkes destan yazmıştır. Atatürk'e soruyorlar bu başarıyı neye borçlusunuz diye, "Türk milletinin iman ve cesaretine borçluyuz" diyor. Bu vatanı bize şehitlerimiz ve gazilerimiz armağan etti. Devletin birlik ve beraberliğine kast edenlere yönelik mesaj da veren Altınok, "Bu kadar şehitler varken hainlerle iş birliği yaparsanız bu şehitler ve gaziler sizi çarpar. Vatan haini ile beraber masayı paylaşan, masada oturanlar bu kadar şehidimizin katili ile yan yana duranlar, vatan hainleriyle aynı saftadır, saflarınız aynıdır. Talimat aldığınız yer de aynıdır. Türk milleti de bunu affetmez. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şehitlerimize, gazilerimize ve tüm kahramanlarımıza yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Çanakkale şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum."

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise "18 Mart'ta fedai can eyleyen, Mehmet Akif'in ifade ettiği gibi, "ufacık bir karaya donanmalarıyla saldıranları iman gücüyle bertaraf eden" büyük bir komutanlık dehasına sahip başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Allah Türk milletinin birliğini ve dirliğini daim eylesin" dedi.

FOTOĞRAFLI