Bakan Nebati ’den Önemli Açıklama! Kabine Toplantısında Memur Maaşları Görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski kabinesi ile dün son defa bir araya geldi.

Bakan Nebati ’den Önemli Açıklama! Kabine Toplantısında Memur Maaşları Görüşüldü

Toplantıda memur maaşlarının da konuşulduğu belirtildi. Maliye bakanı Nureddin Nebati memur maaşları ile ilgili görüşleri Cumhurbaşkanı’ na iletti. İşte detaylar…

Memur maaşlarına yapılacak zam oranları milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan eski kabine ile son kez bir araya geldi. Yapılan toplantıda memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının da konuşulduğu belirtildi. Bu bağlamda Bakan Nebati görüşleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ a iletti.

Bakan Nebati ’den Önemli Açıklama!

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından gözler verilen vaatlere çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci turda yeniden seçildi. Dolayısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın seçim öncesi yaptığı açıklamalar merak konusu oldu.

Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemin menfaatlerini ve vicdanımı bir kenara koymadan hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Bu protokolle yaklaşık 700 bin kardeşimizin 2023-2024'te alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz, böylece en düşük kamu işçisi ücretini 15 bin liraya çıkıyor. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Asgari ücret, memur ve emekli zammı için temmuzda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan memur maaşlarına yapılacak zam oranı ile ilgili olarak da “en düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize de yansıtıyoruz. Milletimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın yaptığı açıklamanın devamında “enflasyon farkı ve refah payı ilavesiyle en düşük memur maaşını 22.000 TL seviyesine yükseltiyoruz. Temmuz ayına kadar çalışmaları tamamlayacağız. Artışları memur emeklilerimize de uygulayacağız. Birinci dereceye inen ve şartları tutan tüm memurlarımızın 3.600 ek gösterge hakkından yararlanabilmesini de temin edeceğiz” ifadelerini kullandı. Enflasyon farkı ve refah payının eklenmesi ile temmuz ayı en düşük memur maaşının 22.000 TL olacağını ifade edebiliriz. Bu bağlamda TÜİK’ in açıkladığı rakamlar önem arz etmektedir.

Kabine Toplantısında Memur Maaşları Görüşüldü!

28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci turda tekrardan Cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Yeni kabinesini açıklayacak olan Erdoğan eski kabinesi ile son kez bir araya geldi. Elde edilen bilgilere göre toplantıda memur maaşlarına yapılacak zam oranları ile ilgili görüşüldüğü de belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın seçim öncesi verilen sözlerin tutulması açısından talimat verdiği Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ den konu ile ilgili olarak görüşler aldığı belirtildi.

Genel olarak yılda iki sefer altı ayda bir olacak şekilde hem memur hem de emekli maaşlarına zam yapılmaktadır. Bu bağlamda TÜİK’ in her ay açıkladığı veriler önem arz etmektedir. Memur maaşlarına yapılacak zam oranının netleşebilmesi için son altı ayın enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanması gerekmektedir. Bundan kaynaklı hem enflasyon rakamlarının hem de refah payının da eklenmesi ile memur maaşlarına yapılacak zam oranın netleşeceğini ifade edebiliriz.