Bakan Koca İlaç Sorunu İçin Tarih Verdi: Ne Zaman Çözülecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemlerde pek çok vatandaşın sıkça konuştuğu bir konuyu gündeme getirdi.

Bakan Koca İlaç Sorunu İçin Tarih Verdi: Ne Zaman Çözülecek?

Bakan Koca, ilaç sıkıntısına ilişkin ilk kez açıklama yaparak, ilaçlarda zaman zaman eksiklikler yaşandığının farkında olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemlerde vatandaşların sıklıkla dile getirdiği ve yakındığı ilaç temini konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, mevsimsel hastalıkların ilaçlarında kimi zaman ilaç temininde sıkıntı yaşadıklarını ve eksiklikler olabildiğini belirtti ve önümüzdeki haftalarda sorunun hallolacağını ifade etti.

Dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dönemlerde gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı, özellikle ilaç bulma konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşların rahat olmasını ve sorunun farkında olduklarını belirtti. İlaçların temini konusunda zaman zaman eksiklikler yaşandığını ifade eden Bakan Koca, önümüzdeki haftalarda bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilaçlar için kur güncellemesinin yapıldığını ve Resmi Gazete’de yayınlandığını belirtti. Ayrıca, piyasada yeterli seviyede ilaç bulunana kadar da belirli bir süreliğine de ilaç ihracatı yapılmayacağının da altını çizdi. Tedarik sorunlarını değerlendirdiklerini belirten Fahrettin Koca, atılan bu adımların öncesinde 950 küsür ilacın piyasada olmadığını ancak yapılan incelemeler sonrası uygulanan işlemlerle bu sayının 154’e düştüğünü ifade etti. Toplam 7 bin kalem ilaç içinde 154’e düşen bu sayının önümüzdeki 3 ila 4 hafta arasında da normale döneceğini ve sayının sıfıra ineceğine inandıklarını belirtti.

Antibiyotik talebi yüzde 29’u geçti

Sağlık Bakanı Koca, mevsimsel hastalıkların yaygınlaşması nedeniyle antibiyotik kullanımına rağbetin artmasıyla bazı antibiyotik çeşitlerinin üretiminin geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 29’luk bir artış olduğunu belirtti. Fakat yüzde 29’luk üretimin yanı sıra antibiyotik talebinin de daha çok olduğunu ifade eden Koca, üretimin önümüzdeki bir ay içerisinde normale döneceğini ve herhangi bir sorun kalmayacağını gazetecilere yaptığı açıklamada dile getirdi.

Gazetecilere verileri sunan Bakan Fahrettin Koca, üst solunum yolu enfeksiyonu ile hastanelere gelerek tedavi olan hastaların yüzde 6,2’sinin Covid olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamayla, 15 hastadan birinin Covid olduğunu belirten Koca, hastalıkların yaygınlığını sıralarken de ağırlıklı olan hastalığın influenza yani grip olduğunu ardından da RSV, Rhinovirus ve Covid olduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler