Araba Almak İsteyenler Dikkat Etsin! Araç Fiyatlarında Sürpriz Gelişme Yaşandı!

Az önce araba fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapıldı. Otomobil almak isteyen vatandaşlara kötü bir haber var. Araba galerilerinde sıfır araba bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Araba Almak İsteyenler Dikkat Etsin! Araç Fiyatlarında Sürpriz Gelişme Yaşandı!

Bayi fiyatı ile karşılaştırıldığında, sıfır araba satan galeriler onları 100.000 liraya kadar düşürüyor. Öte yandan markalar 2023'ün gelmesiyle birlikte fiyat listelerini değiştirmeye başladı. Fiyat artışı sonucunda vergi oranları artan modellerde bazı firmalar sembolik olarak fiyat yükseltirken, bazıları da 30.000 TL'nin üzerinde zam yaptı. Sıfır otomobil fiyatları listesi, otomobil üreticileri tarafından seçilen artış oranlarını yansıtacak şekilde 2023 yılında revize edildi. Bunlar bilinen araçların maliyetleridir.

Galerilerde Araba Bulmak İmkansız

Türkiye'nin pek çok bölgesinde olduğu gibi İstanbul'da da araba galerilerinde sıfır araba bulmak neredeyse imkansız. Bayi temsilcileri, mağazalarda sunulan araçlara rağmen herhangi bir araca sahip olmadıklarını ve sunulan araçların satıldığını iddia ediyor. Bayiler Mart'tan önce otomobil olmayacağını iddia ediyor, ancak "olmayan" araçlar otomobil bayilerinde daha yüksek fiyatla görünmeye başlıyor. Yeni bir otomobil alamayan vatandaşlar, bu durumu protesto ediyor.

63b667577674f2e3f1f66cef.jpeg

Bir Ay Önceden Sipariş Verme Durumu

Bir araba satın almak için bir Opel galerisine gittik ve şirketin çeşitli modelleri sergileniyordu. Bayi satış elemanı, sorduğumuz yepyeni 2022 Opel Corsa'nın ellerinde olmadığını ve almak istediğimizi söylediğimizde sergilenen aracın satıldığını bildirdi. Aynı üreticinin çeşitli modellerini sorduğumuzda sıfır otomobilleri olmadığını ve "tüm araçların satıldığını" söyledi. Marttan önce almaya karar verirseniz şubat başında sipariş vereceksiniz” dedi.

Peugeot bayiinde ise birçok araç sergileniyor olmasına rağmen satın alabileceğimiz sıfır araç bulamadık. Peugeot 5008 model aracı almak istediğimizi söylediğimizde, bayi çalışanları şubat ayının sonunda tekrardan bayiye gelmemiz gerektiğini söylediler. Gittiğimiz Citroen bayiinde de durum farksızdı. Bayide bulunan 970 bin TL değerindeki Citroen C4’ü satın almak istedik ancak aracın satıldığı ve tüm sıfır araçların ise tükendiği söylendi. Yeni araçların ne zaman geleceğini sorduğumuzda ise belli olmadığı şubat ayından önce de belli olmayacağı belirtildi. Uğradığımız bir Hyundai bayiinde de ellerinde sıfır araç olmadığını ve bir iki ay içerisinde sıfır araçların geleceğini söylediler.