ABD’li Generalden Orduya Çağrı: Savaşmaya Hazır Olun

ABD’de Hava Kuvvetleri’nden general Mark Minihan, orduya Çin ile olası bir savaş nedeniyle hazır olması talimatını verdi.

ABD’li Generalden Orduya Çağrı: Savaşmaya Hazır Olun

ABD ile Çin arasında Tayvan gerginliğini yıllardır tırmanıyor. Çin’in Tayvan’ın bağımsızlığını tanımamasına karşın ABD dahil birçok ülke Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak görüyor. Yaşanan bu gerginliğin ardından ABD ile Tayvan arasında askeri tansiyon da oldukça yüksek. Zaman zaman askeri tatbikatların yaşandığı pasifik bölgesinde Çin ile ABD arasında gerginliğin sıcak çatışmaya dönmesinden endişe ediliyor. Bugün ABD’de üst düzey bir askerin açıklaması, durumun ne kadar ileri seviyede olduğunu gösterdi.

ABD’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda general olan Mark Minihan, Tayvan nedeniyle ABD ile Çin’in savaşa girme olasılığının yüksek olduğunu belirtti ve orduya savaşa hazır olması çağrısında bulundu.

2025 yılında savaş olabilir

General sözlerine ek olarak, “Umarım yanılıyorumdur ancak içgüdülerime göre 2025 yılında savaşacağız” dedi. Mark Minihan’ın açıklamalarının neye dayanarak ortay konulduğu bilinmiyor. Bununla birlikte ilk kez ABD ordusunda üst düzey bir komutan, Çin ile bir savaşa dair açıkça fikir beyan etti. Minihan ayrıca, ABD’de 2024 yılında düzenlenecek seçimlerin önemine vurgu yaptı. ABD’de düzenlenecek seçimlerin ülkede yaratacağı “dikkati dağılmış” görünüm nedeniyle Çin’in harekete geçebileceğini ifade eden general, Çin lideri Şi Jinping’in 2025 yılında hem operasyonel anlamda hem de motivasyon anlamında fırsat elde edebileceğini söyledi.

Çin bölgede tatbikat gerçekleştirmişti

ABD’li general askerleri nişancılık başta olmak üzere tüm savaş eğitimlerini almaya davet ederken, savaş riskinin hiç olmadığı kadar yakın olduğunu da vurguladı.

Çin ile ABD arasında Tayvan kaynaklı olarak ipler çok gergin. ABD’de temsilciler meclisi başkanı Nancy Pelosi kendisine yapılan uyarılara rağmen Tayvan’a ziyarette bulundu. Pelosi’nin ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı eşi benzeri görülmemiş bir tatbikata imza attı.

Çin, Tayvan’ı kendisine bağlı bir ülke olarak gördüğü için, ABD ve batı ile ilişki kurması konusunda çok sert bir politika yürütüyor ve uzmanlar bu durumun bir sıcak çatışmaya dönebileceğini ifade ediyor.