ABD'den Çin Hakkında Şok Açıklama: Sonuçları Olur

Almanya’da bulunan ve burada birtakım açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada Çin hükümetinin Rusya’ya Ukrayna’da kullanılması amacı ile silah vermeyi düşündüğünü iddia etti.

ABD'den Çin Hakkında Şok Açıklama: Sonuçları Olur

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve yönetimi Ukrayna savaşının biran evvel sonuçlanması için Rusya ile gerginlikler yaşarken, Çin Hükümeti ile de aralarındaki gerginlik her geçen gün artıyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin ile ilgili casusluk ithamında bulunan ve balon krizi olarak adlandırılan olay ile Çin hükümeti ile Amerikan hükümetinin arası iyice açılmıştı. Bunlar yetmezmiş gibi Biden yönetimi şimdi de tarafsız olduklarını açıklayan Çin hükümetini Rusya’ya askeri yardımda bulunacağını iddia etti.

Munih Konferansında Görüşmüşlerdi

Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı’nda Çin Komünist Partisi Politbürosu’nun dış politika yönetiminden sorumlu üyesi olan eski dış işleri bakanı Wang Yi ile oldukça gergin bir görüşme gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanı Antony Blinken, görüşme sonrası CBS’in Face The Nation isimli programında yaptığı açıklamalarda Çin yönetiminin Rusya’ya Ukrayna Savaşında kullanmak üzere silah vermeyi değerlendirdiğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada endişelerinin sebebinin Çin’in destek sağlayacağı konusunda istihbaratları olduğunu aktaran Blinken, bu destekten kastın silah, cephanelik ve savaşta kullanılabilecek her şey olduğunu savundu.

Sonuçları Olur

Yaptığı açıklamada Blinken, eğer ki Çin hükümeti Rusya’ya yapılan yaptırımları sistematik bir biçimde ihlal eden materyal ya da yardım sağlar ise bu durumun büyük sonuçları olur diyerek Çin hükümetine açıkça tehditte bulundu.

Barış Planı Sunacağız

Çin’in en üst seviyede diplomatlarından olan Wang ise Ukrayna’da gerçekleşen ihtilaf ile ilgili barışçıl bir plan sunacaklarını açıkladı. Yaptığı açıklamada tarafların toprak bütünlükleri, güvenlik kaygılarına saygı gösterilmesi gerekirken nükleer santrallere yönelik saldırılara karşı çıkılmalıdır, dedi. Açıklamasının devamında Çin’in barış konusunda arabuluculuk yapma açısından çok iyi bir konumda olduğunun altını çizdi.