95. Oscar Ödülleri’nin Adayları Belli Oldu

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Oscar Ödülleri’nin 2023 yılı adayları sonunda belli oldu. Ödüllere gösterilen adaylıklarda bu sene birbirinden çarpıcı isimler ve filmler de yer alıyor.

95. Oscar Ödülleri’nin Adayları Belli Oldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 12 Mart’ta yapılacak 2023 Oscar Ödülleri, sinemaseverleri heyecanlandırdı. Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden sayılan ve bu yıl 95’incisi düzenlenecek olan Oscar Ödülleri için birbirinden farklı adaylar Oscar kazanmak için mücadele verecek. Los Angeles’ta düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’nin adaylarını Riz Ahmed ve Allison Williams açıkladı.

Tom Cruise Alışılmadık Şekilde Yeniden Aday Gösterildi

Oscar Ödülleri’nde ise sinemaseverlerin dikkatini daha önce Oscar kazanan oyuncu Tom Cruise’a yeniden adaylık verilmesi oldu. Top Gun Maverick filminde hem oynayan hem de yapımcılıklarından birini üstlenen Cruise, yeniden Oscar adayı oldu. Ayırca Top Gun Maverick filmi de 5 dalda aday gösterildi.

En İyi Film dalında Top Gun Maverick, Avatar: The Way of Water ve All Quiet on the Western Front filmleri yer alırken, altın küre ödüllü Everything Everywhere All At Once filmi de tam tamına 11 kategoride aday gösterildi.

En İyi Film kategorilerinin yanı sıra, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Yabancı Dilde Film kategorilerinde de filmler, aktrisler, aktörler ve yönetmenler kıyasıyla mücadele verecek.

“En İyi Film” dalında aday gösterilen filmler ise; All Quiet on the Western Front, Avatar: The Way of Water, The Banshees of Inisherin, Elvis, Everything Everywhere All at Once, The Fabelmans, Tar, Top Gun Maverick, Triangle of Sadness, Women Talking olarak açıklandı.

Los Angeles’ta bulunan Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan törende “En İyi Yönetmen” dalında ise; The Banshees of Inisherin filmiyle Martin McDonagh, Everything Everywhere All at Once filmi ile Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, Tar filmi ile Todd Field, Triangle of Sadness filmi ile Ruben Östlund ve The Fabelmans filmi ile de Steven Spielberg adaylığa gösterilen yönetmenler oldu. Ayrıca, Ruben Östlund’un yönetmenliğini üstlendiği The Fabelmans bu yıl 76’ncısı düzenlenen İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi Ödülleri’nde de “En İyi Orijinal Senaryo”, “En İyi Yardımcı Kadın Ödülü” ve “En İyi Casting” dallarında da aday gösterildi.

En İyi Kadın Oyuncu dalındaki aktrisler ise şöyle; To Leslie filmi ile Andrea Riseborough, Tar filmi ile Cate Blanchett, The Fabelmans filmi ile Michelle Williams, Everything Everywhere All at Once filmi ile Michelle Yeoh ve Blonde filmi ile Ana de Armas.

Diğer bir yandan En İyi Erkek Oyuncu dalındaki aktörler ise, Elvis filmi ile Austin Butler, Living filmi ile Bill Nighy, Aftersun filmi ile Paul Mescal, The Banshees of Inisherin filmi ile Colin Farrell ve The Whale filmi ile Brendan Fraser oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler