Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak? Hangi Borçları Kapsıyor? Vergi Borçları Silinecek Mi?

Vergi affı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün kapsamlı borç yapılandırması hakkında müjdeyi verdi.

Vergi Affı Ne Zaman Çıkacak? Hangi Borçları Kapsıyor? Vergi Borçları Silinecek Mi?

Vergi affı ne zaman çıkacak? Hangi borçları kapsıyor? Vergi borçları silinecek mi? Vergi affı ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün kapsamlı borç yapılandırması hakkında müjdeyi verdi. Düzenleme ile ilgili detaylar Bakan tarafından açıklandı.

Kamu alacakları ile ilgili olarak yapılandırma ve cezalarda silinmeye ilişkin kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yaşanan gelişmeden sonra kafalarda vergi affı ne zaman çıkacak? Hangi borçları kapsıyor? Vergi borçları silinecek mi? Gibi sorular oluştu.

Vergi affı konusunda son durum hakkında araştırmalar sürüyor. Konu hakkında müjde veren Cumhurbaşkanı paket ile ilgili merak edilen haberi verdi. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Borcu olan vatandaşlar ise birçok sorunun cevabını arıyor. Af konusuna dâhil olan vergi, ceza ve faiz borçları konusunda tahsil işlemi yapılmayıp, yapılandırılan borçlarda ise taksitlendirme imkânı getiriyor. İşlemlerin yapılmasında 31 Aralık 2022 tarihi temel alınıyor. 2023 yılı için vergi affı ve başvuruları hakkında son durum…

VERGİ AFFI PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

Kamuya ait borçlar için yapılandırma içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili Teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi.

Kabul edilen teklifle, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyelerin yanı sıra Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile ilgili alacaklar için yapılandırma imkânı ön plana çıkıyor.

31 Aralık 2022 tarihi itibar ile vergi cezalarından sigorta primlerine varıncaya kadar birçok kalem kapsam içine dâhil ediliyor.