Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Deprem Bölgesine Mobil Bankalar Gönderildi

Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Deprem Bölgesine Mobil Bankalar Gönderildi...

Türkiye Bankalar Birliği Tarafından Deprem Bölgesine Mobil Bankalar Gönderildi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) merkez üstü Kahramanmaraş olan iki depremin ardından yıkıma uğramış olan 10 il için bankacılık işlemlerin yürütülmesi için mobil şubeler gönderildi.

Türkiye Bankalar Birliği, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde yaşanan iki depremde 10 ilde büyük yıkımlar yaşandı. Yaşanan yıkımlardan bankalar da nasibini aldı. Deprem bölgesinde bankacılık işlemlerinin yürütülmesi için mobil şubeler gönderildi. Mevcut şubelerin operasyonel hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Deprem bölgesinde yıkıma uğrayan 10 ilde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. TBB tarafından yapılan yazılı açıklamada depremden etkilenen iller hakkında yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verildi. Yapılan açıklamada:

"Yönetim Kurulumuz depremin gerçekleştiği 6 Şubat tarihinde acil olarak toplanılarak, deprem bölgesinde yaşanan sorunların azaltılması amacı ile ihtiyaç duyulacak desteklerin sağlanması ve bankacılık işlemlerinin kesintiye uğratılmadan sürdürülmesi konuları görüşülmüştür. Banka müşterilerine 6 ay içerisinde vadesi gelen borçların 6 ay sonraya ötelenmesi, bu noktada üye bankalara gerekli kolaylıkların sağlanması hususunda gerekli bildirimlerin yapılması, mücbir halin yaşandığı yerlerde müşterilerin tüm işlemlerine ilişkin bildirimin yapılması bu noktada bilgilendirmelerin yapılması ve ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerde ücret alınmaması konusunda tavsiye niteliğinde kararlar alınmıştır.”

Birliğimizce oluşturulan ve kamu kurumları ile işbirliği içinde hareket edecek koordinasyon grupları, ihtiyaç duyulan malzemelerin tedarik edilmesi ve bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir. Depremin gerçekleştiği günden itibaren yardım malzemesi yüklü 352 adet araç ile 48 adet karavan/konteyner bankalarca sağlanarak bölgeye sevki sağlandı.

Bölgede faaliyette bulunan bankaların teknik ve idari yöneticileri depremin yaşandığı gündün itibaren ihtiyaçların karşılanması ve finansal hizmetlerin kısa sürede devreye girmesi için sahada yer almaktadır. Deprem bölgesinde bankacılık işlemlerinin sürdürülmesi için bölgeye mobil şubeler gönderilmiştir.