Toyota Boy Gösteriyor! Tokyo’da Konsept ve Modellerle Sahneye Çıktı!

Toyota Boy Gösteriyor! Tokyo’da Konsept ve Modellerle Sahneye Çıktı!

Toyota, Tokyo Auto Salon 2023'te otomobil tutkunlarını heyecanlandıracak araçlar ve fikirler sundu. Toyota'dan yapılan açıklamaya göre şirket, tüm otomotiv tutkunlarına hitap etme hedefini sürdürürken, fuarda ekolojik sorumluluk sahibi ve tutkulu araçlarını görücüye çıkardı. AE86 H2 Concept, AE86 BEV Concept, GR Yaris Rally2 Concept, GR Yaris RZ High-performance Sebastien Ogier Edition ve Kalle Rovanpera Edition, Tokyo'da sergilenen Toyota modelleri arasında yer aldı.

Toyota Zirveye Oynuyor

Toyota, otomobil severlerin taptığı ve değer verdiği arabaları karbon nötr hale getirerek özel bir şey başardı. Toyota, yarış bölümü Toyota Gazoo Racing ile birlikte içten yanmalı motorların heyecanını somutlaştıran modeller üretmeye devam ederken, motor sporlarından yararlanarak otomobilleri de geliştiriyor. Tokyo'da sergilenen hidrojenle çalışan AE86 H2 konseptinin tasarımında yakıt hücreli Toyota Mirai'nin yüksek basınçlı tankları kullanıldı. Aracın yakıt enjeksiyonu, benzin hatları ve bujileri, hidrojen motoruna uyacak şekilde değiştirildi. AE86 BEV prototipini tamamen elektriklendirmek için yeni elektrifikasyon tekniği kullanıldı. AE86'nın gövdesi mümkün olduğu kadar hafif tutulurken, tamamen elektrikli aracın sürüş özellikleri ve manuel şanzıman da orijinal aracı kullanmanın keyfini çıkaracak şekilde değiştirildi. Prius PHEV bataryası ve Tundra HEV elektrik motoru, AE86 BEV tasarımında kullanılan elektrifikasyon teknolojilerinin iki örneğiydi. AE86 tasarımlarında, karbon nötrlüğü elde etmelerine yardımcı olmak için, yeniden tasarlanmış geri dönüştürülmüş koltuklar ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış emniyet kemerleri gibi malzemeler seçilmiştir.

GR Yaris Rally2 Konsepti Dikkat Çekiyor

Açıklamaya göre, Tokyo Auto Salon 2023’te Toyota’nın dikkati çeken konseptlerinden biri ise GR Yaris Rally2 konsepti oldu. WRC yarışlarına katılarak daha iyi otomobiller geliştiren ve farklı motorsporları alanlarında çalışmalar yapan Toyota Gazoo Racing, bu kez müşteri motorsporları ralli yarışları için yeni bir araca imza attı. GR Yaris Rally2 konsepti baz alınarak yapılan GR YARIS WR konsepti, 2023 sezonunda Japonya Ralli Şampiyonası’nda mücadele edecek. Müşteri motorsporları takımlarından gelen geribildirimlerle geliştirilmesi devam edecek ralli aracı için 2024 Ocak ayında ise homologasyon onayının alınması hedefleniyor.