PTT Sonunda Ödemeleri Aktaracak! Tam Tamına 4130 TL Yardım Fırsatı!

Devletin yakınlarını kaybetmiş, boşanmış ve işsiz kadınlara yönelik yardım programıyla ilgili bilgiler haberimizde.

PTT Sonunda Ödemeleri Aktaracak! Tam Tamına 4130 TL Yardım Fırsatı!

Türkiye'de eşi vefat etmiş ve boşanmış kadınlara yönelik kamu yardımı artıyor. Yardımlara %30 zam oranı kullanıldı.

Ekonomik Destek Sonunda Ön Plana Alındı

2023 yılının ilk altı ayında memur ve memurların alacağı maaş miktarı, en son enflasyon oranının açıklanmasının ardından kamuoyuna açıklandı. Dul ve yetimler için en düşük aylık bu nedenle %25 artışla hesaplanmıştır. En düşük dul ve yetim maaşı da bu nedenle zam sonucunda 877 TL'den 1012 TL'ye çıkacak.

Ayrıca yüzde 25'lik paylaşım oranına göre en yüksek dul ve yetim aylığı yüzde 15,39 artışla 3228 TL'den 3725 TL'ye çıkacak. En düşük dul ve yetim aylığı yüzde 50'lik pay oranına göre yüzde 15,39 artışla 1755 TL'den 2025 TL'ye çıkacak. Yüzde 50'lik pay oranına paralel olarak en yüksek dul ve yetim aylığı yüzde 15,39 artışla 4145 TL'den 4783 TL'ye çıkacak.

Sigorta Primlerinin Bildirilmesi Gerekiyor

Çocuklara veya dul kadınlara verilen ölüm aylığı, dul ve yetim aylığı olarak bilinir. Bu gelirin alınabilmesi için ölen eşin malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin bildirilmesi gerekir. SGK'lı olanlar ise en az 900 gün prim ödemiş ve 5 yıllık sigortalı olmaları halinde yine tazminat alacak. Eşin çalışıyor veya emekli olmasına bağlı olarak yapılan bazı emeklilik kesintileri vardır. Örneğin, çalışan bir koca, çalışan eşinin maaşının %50'sini alırken, çalışmayan veya emekli olmayan bir eş, yalnızca %75'ini alır.

Bu zamlar sonucunda memur maaşlarına zam yapılmış, dul ve yetim aylığı alanlar da bu haklardan yararlanabilmiştir. Ailesini kaybedenler bu zamdan büyük ölçüde faydalanacaktır. Dul ve çocuklar için önemli bir gelir kaynağı olan bu aylıklar, yapılan zamlar sonucunda bu aylıkların yükseltilmesi ailelerin iyi bir yaşam standardını garanti altına alacaktır.

Şartlar Sağlanırsa Ödeme Alınıyor

Bu zamların yanı sıra, SGK'lı olanların en az 5 yıl sigortası ve 900 gün primi varsa yine maaş bağlanabileceği hatırlatılmıştır. Bu sayede, emekli dul ve yetim aylığı almak isteyen kişilerin bu kriterleri sağlaması halinde maaş bağlanması mümkün olacaktır. on olarak, bu aylıkların alınması için tüm şartların ve kriterlerin kanunlar çerçevesinde yerine getirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu nedenle, aylık almak isteyen kişilerin SGK veya diğer kurumlarla ilgili tüm bilgilerini ve belgelerini eksiksiz olarak sunmaları gerekmektedir.