Piyasalar Depreme Endeksli, Etkisi Ne Kadar Olacak?

Tarihi zirvede yer alan kur yatay olarak seyrini devam ettirirken 10 ilde meydana gelen deprem binlerce binanın yıkılmasına neden olan depremin etkisinde kaldı.

Piyasalar Depreme Endeksli, Etkisi Ne Kadar Olacak?

Reuters’ten yapılan açıklamada depremin Türkiye ekonomisine milyarlarca TL yeni inşa için maliyet oluşturacağı ve büyümede yıl içinde 1 ile 2 puan gerileme yaşanacağı olasılığını belirtti.

Öncü veriler depremin ilk günlerinde elektrik tüketiminde yüzde 11 oranında düşüş yaşandığını gösterirken, arama kurtarma faaliyetlerinin devam etmesi ve hasar tespitine de başlanması depremin vermiş olduğu etkiyi tahmin etmekte zorluk yaratıyor.

6Şubat Pazartesi günü sabaha karşı ve öğle saatlerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem yaklaşık 13.4 milyon kişiyi etkiledi. Etkilenen il sayısı 10 olurken, Suriye’nin kuzeyinde de geniş çaplı yıkım yaşandı.

Depremin Ekonomiye yansıması ne olacak?

Depremde 10 il etkilenirken, bu illerde 13 milyondan fazla kişi yaşıyor. Depremden zarar gören hastaneler yollar ve iletim hatları yeniden inşa edilecek. Barınma amaçlı kısa orta ve uzun vadeli ihtiyaçlara ise milyarlarca lira harcama yapılacak.

Reuters tarafından yapılın hesaplamalarda depremin GSYH’ye olan etkisi 0,6 ile 2 puan kayıp olarak belirlendi. Üretimin yüzde 50 oranında aksadığı, düşüsün 6 ay ile 12 ay gibi bir sürede telafi edileceği varsayımlar arasında bulunuyor. Büyümenin ise deprem nedeni ile 1 ile 2 puan aşağıda kalacağı belirtiliyor.

Döviz piyasasında Merkez Bankası aldığı önlemler ile piyasada son zamanlarda keskin hareket görülmüyor. Önceki yılın tamamında TL dolar karşısında yüzde 39,6 oranında değer kaybederken, bu sabah 18,8290 ile 18,8305 seviyelerinde hareket ediyor. Aynı saatlerde ise Euro TL kuru ise 20,21 seviyelerinde hareket ediyor. Borsada ise durum yüzde 8,6 oranında düşüş ile kapandı.

Önceki ve Sonraki Haberler