EYT'ye Staj Ve Çıraklık Sigortası Dâhil Mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

EYT'ye Staj Ve Çıraklık Sigortası Dâhil Mi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı’na sunulması beklenen çalışma ile ilgili gündeme gelen staj ve çıraklık sigortası EYT’ye dâhil edilecek mi? Sorusu kafalar yer edindi. EYT’ye staj ve çıraklık sigortası dâhil edilecek mi? Sorusu gündemi meşgul ediyor.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanların bu kapsama dâhil olduğu biliniyor. Söz konusu düzenleme önümüzdeki günlerde yasallaşarak uygulamaya girecek. EYT ile ilgili olarak yaşan son dakika gelişmelerinde, staj ve çıraklık sigortası sistem dâhil edilecek mi? İşte konu ile ilgili son dakika gelişmeleri…

STAJ EYT'DE SAYILIYOR MU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj süresi ilgili olarak dikkat çeken acıkmayı yaptı. Eyt kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda “Stajın mağduriyet konusu olması söz konusu değil. Sonuçta staj bir eğitim işi. Yapılan iş akdi staj ile başlamıyor. Bu nedenle konunun EYT ile ilgisi bulunmamaktadır.” İfadelerini kullanarak düşüncelerini belirtti.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI EYT’DE BAŞLANGIC OLARAK SAYILIR MI?

Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin konu hakkında düşüncelerini belirterek beklenti içinde olan vatandaşların merakını giderdi. “Şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çalışmanın ne kadar ağır bir sorumluluk olduğu ortadır. Bu yapılan düzenlemeler arasında en önemli düzenlemedir. Biz sadece bu günü düşünmüyoruz, 40-50 yıl sonrasını da düşünerek düzenleme yapıyoruz. Gönlümüz alanı genişletmekten yana fakat bir çalışma yapılıyor, belirlenen tarih itibari ile bir günde kaçırdım diyenler mevcut. Dolayısı ile bu noktada dengeyi iyi tutmak gerekir. Bu çalışma ile vatandaşımı düşünmenin yanı sıra ülkemizin de geleceğini düşünmek gerekir.” diyerek düşüncelerini belirtmiş oldu.