EYT'de Yol Haritası Belli Oldu! EYT’ler Başvuru İçin Detaylara Dikkat! Prim Günün Doldurmak İçin Çalışmalı Mı?

Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yapılan EYT yasa tasarı ile ilgili kanun teklifi hafta içinde Genel Kurul’da onaylanarak Cumhurbaşkanı’na sunulacak.

EYT'de Yol Haritası Belli Oldu! EYT’ler Başvuru İçin Detaylara Dikkat! Prim Günün Doldurmak İçin Çalışmalı Mı?

Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yapılan EYT yasa tasarı ile ilgili kanun teklifi hafta içinde Genel Kurul’da onaylanarak Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak Resmi Gazete’mde yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girmesi ile birlikte emeklilik için başvuru süreci başlayacak. EYT’li olarak emekli olacaklarda süreç nasıl işleyecek? İşte sürecin detayları…

Önümüzdeki günlerde yasallaşması beklenen EYT düzenlemesinde başvurular yakında başlayacak. EYT’li emekli olacak vatandaşlar yeni süreçte ne yapacak? Başvurular nasıl yapılacak? İşte cevabı aranan soruların detayları…

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan vatandaşlar EYT kapsamına giriyor. EYT’li olabilmek için ilk şart 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak primlerin yatırılmış olması gerekir. Yasanın çıkması ile birlikte başvuruda bulunacak olan kişilerin primlerinin yatmış ve çalışma yılını tamamlamış olmaları gerekir.

EYT'Lİ OLUP OLMADIĞINIZ NASIL ANLAŞILIR?

E devlet uygulaması üzerinden giriş yapılarak çalışma hayatım bölümüne girilerek sigorta ile ilgili bilgileri elde edebilirsiniz. 8 Eylül 99 yılından önce sigorta girişinin bulunması ve primlerin ödenmesi durumunda kişi EYT’li olarak kabul edilir. Kişinin şartları tamamlayıp emekli olması gerekir.

YAŞ DIŞINDAKİ ARANAN ŞARTLAR

Yapılan düzenlemede değişiklik yapılmaz ise, kadınlar için 20 yıl, erkekler için de 25 yıl olarak belirlenen çalışma yılının tamamlanmış olması gerekir. Bir diğer husus ise giriş tarihi dikkate alınarak 5 000 ile 5975 gün arasında prim gün şartı bulunuyor. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için 7 200 gün ve 9 bin şartının da tamamlanmış olması gerekir. Prim gün sayısında eksik olan kişiler veya yılı tam olmayanlar bu süreleri bekleyerek şartların tamam olması durumunda yaşa bakmadan emekli olabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler